A hétvégi lapokban ismertetett felmérés szerint míg az alpesi országban száz lakosra számolva évente 26 új beteget vesznek fel kórházi ápolásra, addig az európai uniós átlag csupán 17 páciens. Az IHS szakértője az egyik lehetséges okot abban jelölte meg, hogy az osztrák intézményeket nem a kezelés időtartama alapján fizetik, hanem a páciensek száma a mérvadó: vagyis a kórházak abban érdekeltek, hogy a gondozási - bent-tartózkodási - idő lerövidítésével minél nagyobb forgalmat bonyolítsanak le. A kimutatás szerint a betegek kórházban töltött átlagos ideje az 1990-es 11,2 napról mára 6,9-re csökkent. Az Európai Unióban egy ágyra 40 beteg jut évente, Ausztriában 47.
Az alpesi ország az élbolyba tartozik a tekintetben is, hogy az egészségügyi kiadások hányadrészét emészti fel a kórházak finanszírozása. Ausztria évente mintegy 25 milliárd eurót, a hazai össztermék egytizedét költi egészségügyi célokra, ennek az összegnek a 41 százalékát a kórházak kapják. Az EU-ban csak két ország előzi meg: az olaszok az egészségügyi keret 44, a franciák 42 százalékát fordítják kórházak működtetésére. (Az IHS tanulmánya szerint a magyarországi kórházak az összkiadás 29 százalékából gazdálkodnak.)
Az IHS felmérte a kórházi személyzet - orvosok, ápolók - "hatékonyságát" is. Ausztria itt is jó helyen áll: az egységnyi kezelőszemélyzetre jutó 21 beteggel a felső harmadban tanyázik, az EU-átlag a 15-öt sem éri el. Nagyok a különbségek azonban az országon belül. A "leghatékonyabban" a felső-ausztriai intézmények működnek (az átlag fölött 31 százalékkal), a legrosszabb teljesítményt a bécsiek nyújtják (20 százalékkal maradnak el az országos átlagtól).
Az intézet a kórházi költségek visszafogásának eszközét az egészségügy finanszírozási rendszerének megreformálásában látja. Egyetért azzal a felvetéssel, hogy sokkal nagyobb átláthatóságot kellene teremteni a gyógyintézetek háza táján. Jelenleg ugyanis három forrásból finanszírozzák azokat, nevezetesen a költségeket részben a szövetségi kormány, részben a tartományok és helyi közösségek, részben pedig a területi, illetve szakmai alapon szervezett betegkasszák fedezik szinte áttekinthetetlen séma szerint. Az IHS támogatja, hogy kórházak finanszírozását vonják össze egy kézbe.