fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Barsiné Pataky Etelka jelentése a Galileo-programról
2008. április 22., 11:09
Üzemkész lehet 2013-ra az európai műholdas navigációs rendszer, a Galileo, ha az Európai Parlament (EP) szerdán megszavazza az EU-tagállamok kormányait képviselő Tanács képviselőivel már közösen kidolgozott kompromisszumos javaslatot. A teljes programra 2013-ig 3,4 milliárd euró jut az EU költségvetéséből. A rendelet európai parlamenti témafelelőse Barsiné Pataky Etelka néppárti EP-képviselő.

Az EP kedden folytat vitát és szerdán szavaz Barsiné Pataky Etelka jelentéséről. A parlament most úgynevezett együttdöntési eljárásban, első olvasatban tárgyalja az európai műholdas rádiónavigációs programokról, az Egnosról és a Galileóról szóló jogszabályt.

Az európai globális navigációs műholdrendszer (GNSS) két programból áll: az Egnosból és a Galileóból. Az Egnos (European Geostationary Navigation Overlay Service) olyan regionális rendszer, amely a GPS-jeleket használja újra, és további jelekkel javítja a műholdas navigáció teljesítményét. A Galileo pedig harminc műhold és az ehhez kapcsolódó földi irányító infrastruktúra összessége. A polgári célokra tervezett, anyagi haszonnal is kecsegtető projekt a tervek szerint versenyképes alternatívát jelenthet az amerikai GPS-szel szemben.

A Galileo fejlesztési szakasza során építik meg és lövik fel az első műholdakat, és ekkor hozzák létre az első földi infrastruktúrákat is. Az összes űrbeli és földi infrastruktúra a kiépítési szakaszban készül el. Ez a fázis 2013-ra érhet véget, és ezután kezdődhet a hasznosítási szakasz.

A projektet, hosszas viták után végül teljes egészében EU-forrásokból finanszírozzák. A 2007-2013-as időszakra a programokra rendelkezésre álló teljes költségvetés 3 milliárd 405 millió euró, amiből 400 millió az EU úgynevezett hetedik kutatási és fejlesztési keretprogramjából jön. A tagállamok és a programhoz kapcsolódó harmadik országok további finanszírozást is nyújthatnak.

"A programok keretében létrehozott vagy kifejlesztett tárgyi eszközök és immateriális javak összességének az Európai Közösség tulajdonát kell képeznie, ezért ennek érdekében - ahol ez megfelelő - megállapodásokat kell kötni a harmadik felekkel a fennálló tulajdonjogokra vonatkozóan" - áll a jogszabálytervezetben. A szöveg felhívja a figyelmet arra, hogy a Galileo-program kiépítési szakaszára az unió közbeszerzési szabályai vonatkoznak, így például az ipari beszállítói lánc teljes hosszában nyílt hozzáférést és tisztességes versenyt kell biztosítani, átlátható és időben nyújtott tájékoztatás alapján, egyenlő feltételek mellett kell versenyeztetni.

A képviselők az infrastruktúra beszerzését hat fő és több kiegészítő munkacsomagra osztanák. A fő csoportok a következők: rendszertechnikai támogatás, a földi szolgáltatás infrastruktúrájának kialakítása, a földi irányítás infrastruktúrájának kialakítása, műholdak, műholdkilövők és üzemeltetés. Bármely független jogi személy a hat fő munkacsomag legfeljebb két csomagjánál pályázhat fő szerződőként.

Barsiné a jelentés indoklásában úgy véli: óvakodni kell az olyan ppp-től (a közszféra és a magánszféra partnerkapcsolatától), amely monopolhelyzeteket kialakító egyesülésekhez és konzorciumokhoz vezet. A jelentéstevő szerint a fejlett, bonyolult technológiák
kockázatainak vállalására "az ipar nem nagyon hajlik", ezért a ppp-konstrukció nem előnyös az EU számára. Felhívja a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában és Indiában is a kormányok finanszírozták a hasonló projekteket. Barsiné szerint mivel a Galileo az első uniós infrastruktúra, annak sikerét csak közös akarat garantálhatja.

(MTI)