ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Galileo végre pályára állhat

Interjú Barsiné Pataky Etelkával, a Galileo jelentés európai parlamenti plenáris szavazásának napján.
Létrehozva: 2008. április 23., 13:09 | Utoljára frissítve: 2008. április 23., 13:13
nyomtat küld

- Miért foglalkozik Ön a Galileoval, túl sok sci-fi regényt olvasott életében?

- Sajnos nem igen olvastam sci-fi regényeket, egészen más motivációim vannak. Mivel magam is mérnök vagyok, csak csodálattal tudtam figyelni az európai high-tech fejlesztőmérnökök erőfeszítését a Galileo érdekében. A mérnökök igenis elvégezték a rájuk bízott munkát, de mégsem lett belőle projekt. Kiderült, hogy Európának gyengéje az innováció, hiszen nem elég a kutató-és fejlesztő munkát elvégezni, a folyamat akkor mondható sikeresnek, ha a high-tech fejlesztésből termék is lesz. Arra jöttem rá, hogy ebben a vonatkozásban komoly feladata van a közszektornak.

Azért is foglalkoztam a Galileoval, mert ez az első olyan projekt és infrastruktúra, amit az Európai Közösség fejleszt ki. A projekt előrehaladása leállt. Láttam, hogy itt új utat kell törni, azaz meg kell nézni, mit tud tenni a siker érdekében a közszektor. Ezt a munkát elvégeztük, és örömmel mondhatom, hogy új startot tudtunk adni a Galileonak.

Ugyanis nem elég a munkát, a vállalkozási lehetőséget ígérni, a feltételeket kell hozzá megteremteni. A most elfogadásra kerülő jogszabály épp ezeket, a szükséges feltételeket foglalja magába, elindítva ezzel a Galileo lendületes fejlődését. Már vasárnap fellövik Bajkonurból a Galileo második kísérleti műholdját, a GioveB-t, amit az év végén újabb műholdfellövés követ, és 2013-ra a tervek szerint az összes 30 műhold pályára áll.

De sikerült azt is elérni, hogy az új start jegyében mind a 27 tagállam vállalkozói részt vehetnek már az első tenderektől kezdve a kiépítésben. Ez korábban nem volt így. Van magyar tudás ezen a területen, éppen a műholdak területén. Miután azt is kikötöttük, hogy a tenderek 40 % át olyan cégek kell kapják alvállalkozóként, akik nem a nagy európai ipari űr lobby tagjai, ezért mi magyarok is jó lehetőséget kaptunk.

Magyarország a projekt kezdeti fázisában még nem volt EU tag. Jómagam 2005-től foglalkoztam a projekttel és már akkor kiderült, hogy gondokkal küzd a projekt. Azért is örülök, hogy sikerült a holtpontról kimozdulnunk, mert magyar képviselőként különös fontosságot tulajdonítok annak, hogy aktívan részt vegyünk az európai politika alakításában. Sokszor úgy tűnik, hogy az új tagállamok csak a gondjaikat emlegetik fel Brüsszelben, de rá kell irányítani a figyelmet arra, hogy miközben valóban nehéz folyamat az EU tagság néhány első éve, mi a tudásunkat is hozzuk Brüsszelbe, amivel gazdagítjuk Európát.

Galileo, mint az első Közösségi projekt egy erős Európa egyik fontos pillére. A mi politikánk a Fideszben egy erős Európa megteremtése. Azzal, hogy az Európai Parlament részéről elősegítettem ennek a projektnek a kiforrását, egyúttal az erős Európa építéséhez, mint magyar is hozzájárultam.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések