A strasbourgi plenáris EP-ülésen csütörtökön nagy többséggel elfogadott jelentés szerint "a szennyező fizet elv a környezetvédelmi politika egyik pillére, ami azzal jár, hogy a külső
költségeket beépítik a piaci árakba annak érdekében, hogy azok tükrözzék az előállítás tényleges költségeit, illetve az okozott környezeti és egészségi károk költségeit". A képviselők szerint "a szennyező fizet elv alkalmazása a tagállamok többségében sok kívánnivalót hagy maga után".
Az EP egyúttal "szorgalmazza a piaci eszközökből származó bevétel újbóli befektetését olyan programokba, amelyek támogatják a környezetvédelmi célokat, valamint mérsékelik a versenyképességre gyakorolt és bármilyen egyéb társadalmi hatást".
A jelentés vitájában Hegyi Gyula (MSZP) azt mondta, "hogy a zöld adó, az egész adópolitika környezetvédelmi megalapozása piacgazdasági, tehát fenntartható eszközökkel szolgálhat egy jobb és élhetőbb világot".
"Ami a nyersanyagok fokozott megadóztatását illeti, az egységes energiaadó arra kényszeríthet minket, hogy csökkentsük a függőségünket az energiaimporttól, kevesebbet autózzunk, fedezzük fel újra a közösségi közlekedést, a villamost, a vasutat. Ha a munkajövedelmekről a fogyasztásra helyezzük át az adózás súlypontját, akkor rengeteg új munkahely születik, és a konzumidiotizmus rovására nagyobb szerepet kap egy természet- és kultúra-közeli életforma. A károsanyag-kibocsátás, a nem újrahasznosítható hulladék megadóztatása mérsékli a környezet szennyezését, a vele járó népbetegségeket, csökkenti a korai és felesleges halált."
A zöld adózásra való áttérés "békés forradalomnak is felfogható", mondta Hegyi, kiemelve, hogy a teljes adózás szintje nem emelkedhet, mert "Európa úgyis túl sokat adózik".