fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Burleszk
2008. április 25., 08:03
A nyakkendőadó órák alatt elvérzett javaslatával a Gyurcsány-kormány immár egyetlen lépésre van a legendás Monty Python-csoport által vizionált Hülye Járások Minisztériuma létrehozásától, a modernizáció főpapjai amúgy is vonzódnak a fura nevű hivatalokhoz. A kormány népszerűségét tovább erodáló, képtelenebbnél képtelenebb ötletek kiszivárgásáért most nehéz lenne egy bűnbakot felelőssé tenni, ahogy Kovács László tette egykor szegény Máté Dániel volt pénzügyminisztériumi szóvivővel. A mostani már rendszerhiba.

A kulturális járulékok körüli, költségvetési szempontból csekély jelentőségű huzavona is jelzi, a küszöbönálló kisebbségi hatalomgyakorlás bajosan fogja javítani a kormányzás minőségét, a különféle érdekcsoportok például könnyebben eltéríthetik majd a politikai akaratot. A szakítás néhány hete sokaknak jó ötletnek tűnhetett az érintett pártok vezérkarában, mára azonban egyre nyilvánvalóbb az új helyzet távlattalansága. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a választóközönség sem díjazza a bizonytalanság érzetét erősítő új felállást; csak azért nem érdemes vagy tizedszerre mélypontot emlegetni az MSZP támogatottsági adatai láttán, mert nem tudhatjuk, mit hoz még a jövő. Mindenesetre ez már az a helyzet, amikor a politikai bölcsesség azonnali váltást, közte a besült csodafegyver leselejtezését diktálja. Feltéve, hogy van helyette másik, ami legalább működőképes.

A váltás szándékáról ellentmondásos hírek érkeznek a szocialista párt háza tájáról. Az egy pillanatig nem volt kétséges, hogy a miniszterelnök kisebbségben is folytatná. Gyurcsány Ferenc a kormányzás napi feladatait hanyagolva járja az MSZP erős csoportjait. Ha hiteles a szocialista belügyekben mértékadónak tekinthető Stop hírportál jegyzőkönyvszerű beszámolója a baloldal vezérének zártkörű pécsi egyeztetéséről, akkor az akciója nem sikertelen. Eszerint még Szili Katalin is felsorakozott mögötte, amikor a kisebbségi kormányzást lehetőségnek nevezte, és meghatározta a legfőbb célt: Ide a Fidesz nem jöhet vissza! Nocsak, ez volt az ő kis őszödi beszéde? Mindez - persze, ha igaz - azért érdekes, mert a házelnök asszony kritikusan szokott nyilatkozni, ha nincs egy légtérben a kormányfővel. Nemrég például szakadék felé száguldó vonathoz hasonlította pártját, ahol leütik annak a kezét, aki a vészfék után nyúl. (Az említett felmérések ismeretében plasztikus a kép.)

Ezzel szemben az elnyűhetetlen szocialista káder, Baja Ferenc az úgynevezett Magyar Narancsnak kristálytiszta logikával beszél a változtatás, a baloldali politika megújításának kényszeréről, és - ha körülírva is, de - utal a vezetőcsere lehetőségére is. Látlelete szerint a népszavazás nem várt bukást hozott, az eddigi reformpolitika nem folytatható, a koalíciós szakításhoz vezető folyamatban sok az irracionális elem. Ebből és sok egyéb nyilatkozatból, információból kiolvasható, hogy az előre hozott választásoktól rettegő pártokban egyre többen gondolkodnak a koalíciós együttműködés felújításában vagy legalább újra stabil alapokra helyezésében - akár mindkét oldalon új főszereplővel. Még mindig az a kérdés, van-e erő és tehetség a váltás levezényléséhez.

Ha nincs, biztosan marad a jelenlegi, csak egy szűk elitcsoportnak kedvező dilettáns kormányzás. Ami úgy old meg egy problémát, ahogy a burleszkfilm hőse lehajol a boltban általa előzőleg levert törékeny portékáért. Minden mást is lesöpör a polcról, majd néz bambán a törmelékkupacon állva.
- Nem tudunk ennél többet és ennél jobbat. Nem leszünk rá képesek. Ha belegebedünk, akkor sem - mondta a bohóc Őszödön. És tényleg. Baja Ferenc mintha már értené.

(Szerető Szabolcs, Magyar Nemzet)