fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ha hisznek benne, lehet segíteni a mezőgazdaságot
2008. április 28., 07:21
Még a mai viszonyok között is lehet hatékonyan segíteni egy város gazdálkodóit. Erről kérdezte a Magyar Hírlap Hódmezővásárhely polgármesterét, Lázár Jánost a tegnap befejeződött alföldi állattenyésztési napok kapcsán. A sikeres recept egy kis odafigyelést igényel a település vezetésétől, meg a mezőgazdaságba vetett hitet.

- Tegnap ért véget Magyarország legnagyobb állattenyésztési kiállítása, amelynek másfél évtizede Hódmezővásárhely ad otthont. Polgármesterként hogyan látja, mi, illetve mekkora a mezőgazdaság szerepe a város életében?

- Döntő jelentőségű az ágazat a város életében, közigazgatási területünk ötvenezer hektár, annak nyolcvan százaléka kiváló minőségű termőföld. Tíz nagyüzemi cégünk van, amelyek több ezer hektáron gazdálkodnak, összesen három és fél ezer család kötődik a mezőgazdasághoz, részben munkavállalóként, döntő mértékben mezőgazdasági őstermelőként, kistermelőként vagy családi gazdálkodóként. Tehát meghatározó jelentősége van a mezőgazdaságnak városunk életében, ennek az ágazatnak nálunk van hagyománya, van kultúrája, és műveléséhez a földrajzi és a geológiai adottságaink is kiválók. Adott a tudás is hozzá, városunkban van erre a szakmára épülő képzés. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ez a város akkor volt igazán sikeres, amikor az elmúlt két évszázadban virágzott a mezőgazdasága, és az itteni gazdálkodók itthon és a világpiacon is sikerrel értékesítették termékeiket. Azt gondolom, ma a mezőgazdaság támogatásával jó irányba haladunk, és ez reményt adhat a még talpon maradó mezőgazdasági szereplőknek.

- Említette a képzést...

- Van szakközépiskola és van főiskola is Hódmezővásárhelyen, ezért nagyon jó az itteni szakembergárda is.

-   Gondolom nem csak ezzel támogatják a mezőgazdaságot.

-   Három dologgal segítünk. Létrehoztunk egy integrált szolgáltatási struktúrát, amelyben a földhivatal, a mezőőri szolgálat, az állatorvosi hivatal, az érdekképviseletek és a falugazdász-hálózat is ugyanott, egy mezőgazdasági centrumban van. A gazdálkodók a fontos szolgáltatásokat egy helyen vehetik igénybe. Van négyezer őstermelőnk, ők adómentesek, ez azt jelenti, hogy évente ötven-száz millió forintot hagyunk náluk. Külterületen pedig több milliárd forintot költöttünk útépítésre, belvízelvezetésre, a mezőgazdasági infrastruktúra javítására. De az agrárium sikere érdekében jó mezőgazdasági politikát és jó adópolitikát kell folytatni, s emellett még szolgáltatásokat is kell biztosítani.

- Mit ért jó adópolitika alatt?

- Azt, hogy azokat a cégeket, amelyek a mezőgazdaságból éltek az elmúlt tizenöt évben, és súlyos válságokon estek át, azokat a város nem megfojtani akarta iparűzési adóval vagy telephelypolitikával, hanem éppenséggel támogatta őket.

- Hogy látja, ki tudunk törni a jelenlegi mezőgazdasági válságból, vagy ha éppen nincs is abban az ágazat, akkor a magyar mezőgazdaság kitörhet-e jelenlegi bezártságából?

- Ha világpiaci tendenciák nem változnak, akkor igen.

- Milyen területeken? Felvirágozhat ismét a magyar állattenyésztés?

- Az állattenyésztésben válság van, de növénytermesztésben az elmúlt év sokaknak eredményes volt, még a magas előállítási költségek ellenére is. Az állattenyésztés felvirágoztatásához fokozott piacvédelem és a fogyasztói szemléletváltás kell. De kell hozzá az uniós támogatások elnyerése, akár a lengyelekkel összefogásban, amire az éppen csak befejeződött alföldi állattenyésztési és mezőgazda napok nagyon jó példa. Jelentős esélyt látok, hogy húszéves leépülés, stagnálás után az ágazatban végbemenjen a konszolidáció, és javuljon vagy tartósan magas szinten maradjon a jövedelemtermelő képesség is.

(Magyar Hírlap)