fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Stabilizációs és társulási megállapodást Szerbiával
2008. április 29., 15:17
Aláírja az Európai Unió kedden a stabilizációs és társulási megállapodást (SAA) Szerbiával - döntöttek Luxembourgban az EU külügyminiszterei.

Mint Dimitrij Rupel, az EU soros elnökségét ellátó Szlovénia külügyminisztere a tanácskozás Szerbiáról szóló része után közölte, meghívták Boris Tadic szerb elnököt, hogy még ezen a napon írja alá Luxembourgban a megállapodást. Időközben a luxembourgi konferenciaközpontban már ki is tűzték négy órára az aláírási ceremóniát.

Diplomaták közlése szerint az EU-külügyminiszterek abban állapodtak meg, hogy a megállapodást most aláírják ugyan, de addig nem ratifikálják - és így értelemszerűen addig az nem is lép hatályba -, amíg Szerbia nem működik együtt kielégítő módon a délszláv háborús bűnösök ügyében eljáró hágai Nemzetközi Törvényszékkel.

Az EU már korábban parafálta a majdani uniós tagság előfeltételének tekintett, Szerbiával kidolgozott SAA szövegét. Hollandia és - valamivel kevésbé vehemensen Belgium - azonban eddig megakadályozta az aláírást, mert nem tartották kielégítőnek a Hágával való szerb együttműködést. Legtöbbször azt tették szóvá konkrétan, hogy a szerbek még mindig nem juttatták el Hágába Ratko Mladic tábornokot, akit az egyik legvéreskezűbb háborús bűnösnek tartanak a Nemzetközi Törvényszék ügyészei.

Szerbiában azonban május 11-én parlamenti választásokat tartanak, és az előrejelzések szerint rosszul áll az Európa-barát pártok szénája, a nacionalista erők állnak nyerésre. Az unió az SAA aláírásának felajánlásával segíteni szeretné a szerbiai Nyugat-barát erőket, bár egyelőre nem tudni, hogy az aláírás miként befolyásolja majd ez utóbbiak választási esélyeit.

Miután Koszovó februárban kinyilvánította függetlenségét Szerbiától, az EU pedig ezt tudomásul véve rendőri-igazságügyi misszió (EULEX) Koszovóba küldéséről döntött, sok szerb elutasítja, hogy Belgrád közeledjen ahhoz az unióhoz, amely segédkezet nyújtott Koszovó elszakadásához. Legutóbb Vojislav Kostunica ügyvezető miniszterelnök minősítette ezért elfogadhatatlannak az uniós társulási megállapodás aláírását.

(MTI)