FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Nem értek egyet az apósommal
|
|
Nincs az az erőszakmentes polgári engedetlenségi mozgalom, amelynek ne lenne létjogosultsága, ha a kormány nem szór hamut a fejére a megfigyelési botrány miatt - mondja Orbán Viktor kabinetfőnöke. Deutsch-Für Tamás azt is elárulja: horngábori stílusban küldte el Bayer Zsoltot kalandos helyekre. |
|
Létrehozva: 2008. április 30., 08:14 | Utoljára frissítve: 2008. május 2., 18:54 |
- Kér egy kávét?
- Kérek.
- Máris a Fidesz stratégiájához jutottunk. A kormányválság óta nagyjából ebben merül ki.
- Párttársam kávés bonmot-ja szellemesen világított rá arra, hogy a népszavazás óta kérlelhetetlen következetességgel veri szét magát a kormány. Csakhogy aki a saját viccét komolyan veszi, önmagát csapja be.
- Dakota?
- Nem. Deutsch. Ha azonban mélyebbre ásunk a jópofa kiszólások szintjénél, szó sincs arról, hogy hátradőltünk volna. Csupán tanultunk a hibáinkból. Beláttuk, hogy bár egyetlen megszólalásunkat sem szántuk agreszszívnek, sokszor mégis ilyen kép alakult ki rólunk. Ma már odafigyelünk, hogy egy-egy megnyilatkozásunk milyen hatást válthat ki.
- Óvatosságból van az is, hogy előre hozott választásokról beszélnek, de nem állnak elő programmal? Féltik a népszerűséget?
- Programunkat mindenki ismerheti, tavaly év végén hoztuk nyilvánosságra Erős Magyarország címmel. Ez egy - az európai néppártok gyakorlatát követő - alapprogram, amely hosszú távra határozza meg a Fidesz politikáját. Ezt egészítik ki részletes szakmai programjaink, amelyek alapján hétről hétre nyújtunk be indítványokat az Országgyűlésben. Innen már csak egy lépés a választási program elkészítése.
- Orbán Viktor azt mondta Sólyom Lászlónak: a Fidesz készen áll a kormányzásra. Most akkor készen áll vagy sem?
- Tudjuk, mit kell tennünk, hogy Magyarország kikerüljön a mélyülő szociális válságból: újra kell indítani a gazdasági növekedést. Ehhez három gyors lépés szükséges: adó- és járulékcsökkentés, a korrupció és a bürokrácia visszaszorítása, valamint az állami kiadások befagyasztása reálértéken. De az a benyomásom, hogy az emberek politikával kapcsolatos elvárásainak érzelmi alapja szinte ugyanaz, mint a rendszerváltoztatáskor volt. Vagyis hogy káosz helyett legyen végre rend, a személyes életükben perspektíva. 1988-ban és 1998-ban ezt ígértük, és ezt ígérjük 2008-ban is. Amit viszont senki nem ismer, az a baj mértéke.
- Nem? Az összes elemző leírja.
- Lesznek még meglepetések.
- Ezekkel magyarázzák majd, ha nyernek, hogy mégsem lesz kánaán?
- Mindjárt lepopulistáznak?
- Sokan megteszik.
- Leghangosabban azok, akik 2006-ban közölték, hogy nem lesz fizetős az egészségügy, tagadták a tandíj bevezetésének szándékát, és megtanulták szótagolva mondani: nem lesz gázáremelés. Ki volt az, aki a legócskább módon ígérgetett a népszerűségért, aki szinte csak csilingelő angyalkát nem osztogatott az embereknek, mit sem törődve vele, hogy amit tesz, gazdasági-szociális katasztrófához vezet? Gyur csány Ferenc, a legveszélyesebb populista most azt hazudja, hogy a népszerűség önmagában populizmus. Pedig őszinte beszéddel, tisztességes programmal elnyerni az emberek bizalmát, ez a demokrácia lényege. Sokan érzik persze úgy, hogy rengeteg a bajuk, jöjjön már valaki, és rögvest oldja meg mindet. A Fidesz nem állítja, hogy a varázslók pártja: mindenki láthatja, hogy Orbán Viktor áll az élén, nem Harry Potter. Egy tisztességes és eredményes válságkezelő program viszont nem azt jelenti, hogy mindenki számára fájdalmas döntéseket hozunk. A szociális piacgazdaság reformja nem megszorításokra és az emberek értelmetlen sarcolására épül, hanem a gazdaság teljesítményének javítására. Egy biztos: az adócsökkentés könnyebbséget hoz majd az embereknek és a gazdaságnak.
- A költségvetésnek szűkülést.
- Nem, ha a teljes foglalkoztatottság elérését célozzuk meg. Ezt komolyan kellene venni, csakhogy a nyilvánosság nagy része a Heti hetes színvonalán beszél erről. Hahotázva csapkodják a térdüket, gúnyolódva, hogy az Orbán kommunista lett. Az ilyenkor szokásos nagyvonalúsággal hagyják figyelmen kívül, hogy a lisszaboni szerződésben foglaltaknak megfelelően az unió ugyanennek az elérését tűzte ki célként. Az adócsökkentés a foglalkoztatottság növelésével a költségvetési bevételek növekedését fogja jelenteni. A fekete- és a szürkegazdaság kifehérítésével, adózó munkahelyekkel másfél év alatt új gazdasági helyzetet teremthetünk.
- Hacsak az antifasiszta harc nem hoz újra népszerűséget Gyurcsány Ferencnek. Ledíszzsidózott fideszesként, kabinetfőnökként nem az ön dolga lett volna nógatni Orbán Viktort: menjen el ő is a Hollán Ernő utcába?
- A Fidesz alapításától kezdve küzd a szabadságjogok érvényesüléséért. Többen kockázatot is vállalva álltunk ki a szabadság ügye mellett és léptünk fel azok ellen, akik származási vagy vallási alapon támadtak másokat. Amíg a Fidesz megkerülhetetlen tényező lesz a politikában, senkinek sem kell félnie: mindenkit meg fogunk védeni. És nemcsak a szavaink, de tetteink is beszélnek: a polgári kormány alatt jött létre az Európában egyedülálló, teljes vertikumú, államilag támogatott zsidó oktatási rendszer, és döntöttünk a holokauszt-emléknap bevezetéséről is. Az újfasiszta mocsokkal szembeni fellépés sokkal fontosabb annál, semhogy szabad lenne fölmennünk arra a hátsó szándékokból kialakított politikai csatatérre, ahová a baloldal akar rángatni bennünket. Büszkék vagyunk, hogy a szélsőséges zavarkeltőkkel szemben a Fidesz egyik helyi képviselője szervezett civil mozgalmat. Ő ott volt akkor is, amikor az események még nem kerültek a média érdeklődésének homlokterébe. Gyurcsány Ferenc pedig csak a politikai pecsenyéjét sütögette - Tomcattel együtt.
- Tomcattel együtt a Magyar Gárda is menetelt, mely szervezethez az ön apósa, Für Lajos adja nevét.
- Tisztelem és szeretem az apósomat, de ebben a kérdésben egyáltalán nem értünk egyet, aminek hangot is adunk olykor. Meggyőzni valószínűleg nem fogjuk egymást. Ahogy eddig nem volt, ezután sem lesz hatása a közéleti szerepvállalásunkra annak, hogy rokoni kapcsolatba kerültünk.
- Azért érzi, hogy támadhatóvá teszi a helyzet?
- Abban az országban, ahol a liberális értelmiség az Apák és fiúk című cikk után egy emberként horgadt fel, kijelentve, hogy a fiúk nem felelősek apáik tetteiért - nemhogy az apósuk cselekedeteiért -, nem valami píszí a felvetés. Akkor Bauer Tamás is jogosan támadható az Andrássy út 60.-ban vallató, ma ügyvédként praktizáló ÁVH-s kihallgató tiszt apja miatt. Nem értek egyet az apósommal, ennyi.
- És Bayer Zsolttal kibékült már?
- Nem vesztünk össze.
- Pedig úgy hallottuk.
- Annyi igaz, hogy horngábori stílusban küldtem el Zsoltot kalandos helyekre, miután azt olvastam tőle, hogy az antiszemitizmus indokolható. Van olyan régi a kapcsolatunk, hogy így is hangot adhattam nemtetszésemnek. Erre ugyanis nincs magyarázat, teljességgel vállalhatatlan. Ráadásul az ilyen, egymást hergelő megnyilatkozások - Ungváry Rudolf írásai, Kornis Mihály munkássága, Zsolt cikke - veszik el annak a lehetőségét, hogy higgadtan beszéljünk ezekről a kérdésekről.
- Az Élet menetén tiszteletét is tette, s a tömegben Fodor Gábor mellé keveredett. Szóba került, hogy megint elbukhatja az SZDSZ-elnökséget?
- Mindig zrikáljuk egymást, persze, és ez jól is van így. Kedvelem azokat az embereket, akikkel a humor nyelvén is lehet beszélni. Fodor ilyen.
- Az is csak humor, hogy az általa vezetett SZDSZ keresné az együttműködést a Fidesszel?
- Nem érdemes túl komolyan venni. Hadiállapot van az SZDSZ-ben és a kormánypártok között. Márpedig az ilyen helyzetben elhangzó kijelentéseknek rövid a szavatossági idejük.
- A Fidesz összefogna a Fodor-féle SZDSZ-szel?
- Az a lenini szlogen jut az eszembe erről, hogy a szovjethatalom+villamosítás =kommunizmus. Tehát akkor a mai SZDSZ+Fodor=lehetséges koalíciós partner? Ugyan már! Mindegy, ki az SZDSZ elnöke, a párt ugyanaz marad. Persze sejtelmesen mondhatnám, hogy "egy alapjaiban megváltozott liberális párttal elképzelhető az együttműködés". Ez pont ugyanannyira lenne komolytalan, mint amikor Fodor vizionál az általa kívánatosnak vélt Fideszről.
- És a Gyurcsány-mentes MSZP-vel mi a helyzet?
- Szép volna, ha valamiféle, a nemzeti progressziót zászlajára tűző baloldal előbújna az MSZP sáncai mögül, s felfedné inkognitóját. Nem teszi. Márpedig az úgy nem megy, hogy munkaidőben összeszorított fogakkal bár, de szolgálom a gyurcsányizmus idiotizmusát, szabadidőmben, illegalitásban meg én vagyok a progresszív nemzeti baloldal. Mi tehát annyit tehetünk, hogy sok szeretettel üdvözöljük a valahol talán ott lévő, kedves progresszív baloldalt. És elveszett képviselőiket várjuk a strand kettes bejáratánál.
- Nyilván Gyurcsány is várja a fideszeseket, hogy kisegítsék a kisebbségi kormányt. Önöknél mindenki talpig becsületes?
- Ha ennek az ellenkezője lenne igaz, és előfordulnának közöttünk olyanok, akik üzletnek tekintik a politikát, még nekik sem volna érdekük néhány bizonytalan hónap kedvéért kockára tenni az eddigi munkát.
- Csakhogy a múlt héten kiderült: egy titkos kormányhatározat lehetővé teszi politikusok lehallgatását. Egy kis zsarolással mégiscsak működőképes lehet az a kisebbségi kormány?
- Ez a döntés a jogbiztonságot veszélyezteti. Ha az állami erőszak egyik legbrutálisabb eszközét, a lehallgatások és megfigyelések módszerét minden takargatás nélkül lehet törvénytelenül alkalmazni, akkor nincs tovább betartható és betartandó jogi norma ebben az országban. Ha ebből nem visszakoznak, akkor nincs az az erőszakmentes polgári engedetlenségi mozgalom, amelynek ne volna létjogosultsága.
- Ne fizessünk adót?
- Mondjuk. Meg a boltban se fizessünk, és BKV-jegyet se vegyen senki. Ezek az eszközök persze csak akkor engedhetők meg, ha nem vonják vissza ezt a szégyenteljes rendeletet. Akkor viszont nem jut jobb az eszembe. Abszurd helyzetre csak abszurd válasz adható.