A lépés kulcsfontosságú lehet az ország külföldi presztízsének javításához, illetve az európai uniós csatlakozási folyamat továbbviteléhez. Brüsszel ugyanis régóta bírálta a szóban forgó jogszabályt a szabad véleménynyilvánítás elé gördített akadályok miatt. Az ankarai törvényhozás 250 támogató és 65 ellenszavazattal hagyta jóvá a büntető törvényköny 301-es cikkelyének a török kormány által is támogatott módosítását.
Az említett cikkely értelmében eddig bűncselekmény számított a törökség vagy Törökország állami intézményeinek rágalmazása. Ennek alapján indítottak a hatóságok eljárást Orhan Pamuk Nobel-díjas író, vagy az időközben gyilkosság áldozatává vált Hrant Dink törökországi örmény újságíró és más értelmiségiek ellen. 2003 óta összesen több ezer személy ellen indítottak bűnvádi eljárást, közülük 745-öt el is ítéltek. A módosítás bírálói szerint a törvény szigorának enyhítése ellenére a jogszabályban a szólásszabadságot korlátozó számos rendelkezés maradt fenn.
Az Európai Unió (EU) már többször is leszögezte: a szólásszabadság biztosítása kulcsfontosságú teszt arról, hogy Törökország valóban elkötelezett-e a politikai reformok mellett. Ankara 2005-ben kezdte el az EU-csatlakozási tárgyalásokat, amelyek azonban csigalassúsággal haladnak.