fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Schmitt Pál naplóírásba kezdett
2008. április 30., 14:21
Schmitt Pál EP képviselő Napló írásába kezdett. A Napló három téma köré csoportosul: közélet, kultúra, sport. A napló a www.schmitt.hu oldalon érhető el.

Az első nagyobb lélegzetű írást az alábbiakban közöljük:

2008, április 29. Sport

Még, vagy már csak 100 nap van hátra a XXIX. Nyári Olimpiai Játékok ünnepélyes megnyitásáig. Ez is közrejátszott abban, hogy a minap rendezett felemelő hangulatú fogadalomtétel engem is megihletett. Elhatároztam, hogy én is készülök. Ha a sportolóktól azt várjuk, hogy a hátralévő időben maximális erővel, akarattal készüljenek, akkor én sem szeretnék lemaradni. Elhatároztam, hogy NAPLÓ-t nyitok. Szeretném felhívni a figyelmét azoknak, akik megtisztelnek Naplóm olvasásával, milyen gondolatok, események érdekelnek és foglalkoztatnak.
A KÖZÉLET, a KULTÚRA és a SPORT kap majd külön fejezetet ebben a NAPLÓBAN.

Mindent lehet jobban csinálni

A sportra térve, ez a bizonyos 100 napos visszaszámlálás olyan dátum, amikor vissza is tekintek, meg előre is nézek. Megkérdezem magamtól, mint a Magyar Olimpiai Bizottság elnökétől, hogy megtettem-e mindent, vajon biztosak-e a sportolók abban, hogy ránk számíthatnak? Vajon támogatóink érzik-e, tudják-e, hogy nemcsak ők, hanem mi is törődünk a versenyzőkkel, gondolunk rájuk? Vajon elegendő kielégítő-e kapcsolatom a versenyzőkkel, edzőkkel, a sportorvosokkal? Vajon találkozom-e elég alkalommal szövetségi és egyesületi vezetőkkel? Elégséges-e az a kapcsolat, amit az állami sportvezetéssel fenntartok ? Bár ezen a téren is változás várható, a sportot is felügyelő önkormányzati és területfejlesztési miniszteri bársonyszékbe az olimpiai mozgalomban évek óta résztvevő Gyenesei István, a MOB tagja foglalja el.

Ilyenkor természetszerűen sok a bizonytalansági érzés, a kétkedés. De igenis tudomásul kell venni, hogy mindent lehet jobban csinálni. Éppen ezért próbálom magamat is ösztönözni, hogy amit négy évvel, vagy nyolc évvel ezelőtt, esetleg másként csináltam, most nem elég. Vagy csak egyszerűen azt mondom magamnak, még többre van szükség. Többre, mert ha az edzések során az emberi teljesítőképesség csúcsát várjuk az olimpiára készülő versenyzőktől, akkor nekünk személy szerint nekem is többet kell nyújtanom.

Mint a közélet egyik szereplője, az Európai Parlament egyik képviselője, a NOB tagja a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke elég sok a dolgom, de tisztában vagyok vele, hogy lehetne még többet dolgozni, nem mennyiséget, hanem minőséget illetően. Mindez sokat foglalkoztatott az elmúlt időben. Hetente három-négy napot vagyok itthon. Ekkor többet kellene járnom sportversenyekre, még több alkalmat kellene nyújtanom arra, hogy versenyzők, edzők, akik ezt igénylik, többször találkozzanak velem, többet kellene edzésekre, edzőtáborokba járnom, munka közben annak szüneteiben elbeszélgetni sportolókkal, amit tapasztalataim szerint nagyon kedvezően fogadnak.

Mikor is jártam utoljára edzőtáborban? Talán a tatai edzőtáborban tartott februári elnökségi ülésünk során látogattam meg kézilabdázók, vívók, birkózók, ökölvívók edzését. Korábbi látogatásra bevallom őszintén nem emlékszem. Így most a 100 napos visszaszámlálás alkalmával elhatároztam, hogy szorosabbra fűzöm személyes kapcsolataimat az olimpiára készülőkkel. Hadd érezzék a személyes törődést, a gondoskodást. Jól emlékszem arra, milyen jól esett nekem a bajnokok irántam megnyilvánuló szolidaritása, támogatása, amikor erre szükségem volt. S amit most, a mai nemzedéken keresztül szeretném viszonozni egykori bajnokainknak.

Az athéni fiaskó nem ismétlődhet meg

Sokat foglalkoztat a doppingellenes küzdelem. A mi hatáskörünkbe csak a megelőzés, felvilágosítás, a nevelés tartozik. Az ellenőrzés, a szankcionálás állami feladat. Ennek tudatában sem dőlhetek nyugodtan hátra, elhárítva magamtól, a Magyar Olimpiai Bizottságtól a felelősséget. Úgy gondolom, a hátralévő 100 nap során is van tennivalónk annak érdekében, hogy a tiszta eszközöket a tiszta felkészülést és versenyzést garantálhassuk magunknak, és elsősorban a magyar sportkedvelőknek és támogatóinknak. Az athéni fiaskó, a mindannyiunkat nagyon bántó, ismert szégyen nem ismétlődhet meg. A történteket én különösen nehezen éltem meg, hiszen az egyik aranyérmet, a kalapácsvetés után én adtam át, amit másnap visszavontak. Sportvezetői pályafutásom egyik - ha van ilyen - legkellemetlenebb, legkínosabb élménye volt.

A tiszta eszközöket nemcsak hangoztatni kell, hanem a másik oldalon minden tudományos segítséget meg kell adni a felkészüléshez. Meg kell nyugtatni a sportolókat, hogy másokat is ellenőriznek a zéró tolerancia jegyében. A szigor, a becsületes többség érdekeinek védelmét szolgálja, azok leleplezésére irányul, akik meg nem engedett módszerekkel, csalással igyekeznek előnyhöz jutni.

Ott leszünk, részt veszünk a pekingi olimpián

A 100 napos visszaszámlálás kapcsán arra is emlékeztetnék, hogy a legutóbbi közgyűlésen is szükségét éreztük annak, hogy újabb állásfoglalással nyugtassuk meg az olimpiára készülő versenyzőket: ott leszünk, részt veszünk a pekingi olimpián. Az olimpiai láng nem egyszer megzavart világkörüli útja során egyre több bírálat érte a kínai kormányt, tibeti politikája, az emberi szabadságjogok korlátozása kapcsán. Így nekünk, nekem is meg kellett nyilatkozni. Nem volt könnyű, hiszen elkötelezett híve vagyok a demokráciának, az emberi szabadságjogoknak. De az olimpia nem alkalmas arra, hogy megváltoztassa egy hatalmas, 1,3 milliárdos ország belpolitikáját, kisebbségi politikáját. Az olimpia a kultúráról, a sportról szól, a népek barátságát hivatott szolgálni. Maga a dalai láma is a bojkott ellen foglalt állást, mondván: Peking jó házigazdája lesz a 205 ország sportolói vetélkedésének.

Újabb hírek szerint, a kínai kormány tárgyalásokat kezdeményezett a dalai láma képviselőivel. A száműzetésben élő dalai láma Kína területi autonómiájától függetlenül, vallási és kulturális autonómiát követel, amivel egyet lehet érteni. Bízom abban, hogy a tárgyalások megindulásával már nem kíséri rendzavarás az olimpiai láng útját, és az olimpiai játékok is rendben lezajlanak, valóban a békét szolgálva, a legjobbak versenye lesz. Ez számomra azért is fontos, hiszen több mint tíz éve, a NOB protokollfőnöki teendőit látom el, s egyik feladatom a versenyekre érkező magas rangú vendégek biztonságának és az eseményeken való részvételének védelme. Előfordulhat, hogy az ünnepélyes megnyitóról egyes politikusok távol maradnak. Ez az ő személyes elhatározásuk kérdése, nem fognak hiányozni. A megnyitóról és a versenyekről egyedül a sportolók hiányoznának. Biztos vagyok abban, hogy a pekingi olimpia a sportszerűség, a béke szellemében, a legjobbak vetélkedése lesz, s a játékok újabb fejezetet nyitnak az olimpiai mozgalom történetében.

(schmitt.hu)