A politikus ezzel ha kimondatlanul is, de megerősítette, hogy a szavazás után nem eddigi szövetségeseivel, hanem az egyezményt mereven ellenző radikálisokkal kíván alkut kötni, s kellő parlamenti többség birtokában kormányt alakítani. Kostunica és tábora nélkül nagy valószínűséggel nem hozható létre parlamenti többség a jövő hét végi szerbiai szavazás után.
Vojislav Kostunica szerint eddigi szövetségese, Boris Tadic államfő és az ő Demokrata Pártjához tartozó Bozidar Djelic miniszterelnök-helyettes az EU-tagság "előszobájának" tekintett szerződés keddi aláírásával elfogadta a Szerbiából kivált Koszovó függetlenségét. Álláspontját azzal indokolta, hogy az unió tagjainak többsége már elismerte Koszovót, Brüsszel pedig nem volt hajlandó hivatalosan állást foglalni az ENSZ BT érvényes határozatának megsértésével egyoldalúan kimondott, Szerbia szuverenitását és területi épségét sértő függetlenség kérdésében.
Arra a felvetésre, hogy a stabilitási és társulási szerződés felmondása Szerbia politikai és gazdasági elszigetelődését jelentené, a miniszterelnök azt mondta, hogy badarság ilyet feltételezni. "Ha az EU-tagságra vágyó Horvátország le tudott ülni tárgyalni Brüsszellel halászati kérdésekről, akkor talán mi is beszélgethetnénk az EU-val sokkal fontosabb kérdésekről" - mondta.
Vojislav Kostunica szerint a legnagyobb hazugság Olli Rehnnek, az unió bővítési biztosának az a kijelentése, hogy a Brüsszelben aláírt megállapodás semleges Koszovó státusának a kérdésében. "Ha Olli Rehn igazat mondana, akkor annak a 18 EU-tagállamnak, amely eddig elismerte Koszovó függetlenségét, a stabilitási és társulási szerződés parlamenti ratifikálásakor egyben az elismerést is vissza kellene vonnia" - állapította meg a szerb miniszterelnök.