A testület néhány napja kiadott gazdasági előrejelzése Magyarországról azt közölte, hogy az államháztartás hiánya a bruttó össztermékhez képest még idén is 4 százalék lesz, a belső államadósság 66,5, az infláció pedig 6,3 százalék - vélhetően mindhárom érték meghaladja az aktuális referenciaszintet. Ugyancsak szerdán ad ki egy összefoglalót Brüsszel az euróövezet működtetésének eddigi tapasztalatairól.
Az euró bevezetésének érdekében egy országnak magas fokú fenntartható konvergenciát kell elérnie az árstabilitás, a költségvetés egyenlege, az árfolyam-stabilitás és a hosszú távú kamatlábak tekintetében, valamint gondoskodnia kell arról, hogy a nemzeti jogszabályok összeegyeztethetők legyenek az unió alapszerződéseivel, továbbá a Központi Bankok Európai Rendszerének és az Európai Központi Banknak az alapokmányával.
A vizsgált feltételek közül a költségvetési egyenlegre vonatkozó kritérium akkor teljesül, ha a hiány nem haladja meg a hazai össztermék 3 százalékát. A kamatláb-kritérium szerint a vizsgálat előtti évben az átlagos hosszú távú kamatlábak legfeljebb 2 százalékponttal haladhatják meg az árstabilitási szempontból legjobban teljesítő három ország kamatlábait. Az éves infláció 1,5 százalékkal lehet több a három legalacsonyabb mutatójú ország átlagánál. Az árfolyam-stabilitási feltétel szerint az árfolyamnak legalább két éven át egy megadott "normális" ingadozási sávon belül kell maradnia, jelentősebb zavarok, és főként az euróval szembeni leértékelés nélkül.