Anders Fogh Rasmussen, a liberális dán miniszterelnök lehet Európa első elnöke, legalábbis a londoni Times esélylatolgatásai szerint. A lap úgy látja, Rasmussen keresztülhúzhatja Bertie Ahern ír kormányfő vagy Tony Blair egykori brit miniszterelnök aspirációját az európai elnöki tisztség betöltésére. A poszt létrehozásáról a lisszaboni szerződés rendelkezik: az Európai Unió állam- és kormányfőit magába foglaló Európai Tanács élén bevezeti az elnöki funkciót. Ennek leendő első emberét az uniós tagállamok minősített többséggel választják meg két és fél évre, és a megbízatása egyszer megújítható.
Tony Blairt eddig az unióban szinte mindenki befutónak tartotta az elnöki posztra, s ő ugyan számíthat Nicolas Sarkozy francia elnök támogatására vagy újraválasztott olasz miniszterelnök barátja, Silvio Berlusconi hátszelére, de a német kancellár, Angela Merkel kulcsfontosságú támogatását mégsem tudhatja maga mögött. Hasonló cipőben jár Bertie Ahern ír miniszterelnök, aki - akárcsak Blair - nyilvánosan is bejelentette, hogy igényt tart a posztra. Berlin inkább Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő vagy Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár elnökségében lát fantáziát. Az EU három legnagyobb pénzügyi támogatója, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia kompromisszuma nélkül azonban ezt a tisztséget nem lehet betölteni, s ez vezetett odáig, hogy a két korábbi kedvenc, Juncker és Blair kiütötte egymást, egyengetve ezzel az utat Anders Fogh Rasmussen előtt. "Értelmes, lelkes és középre tartó politikus, akit sokan kedvelnek, ráadásul elkezdett franciául tanulni, amely a Brüsszelben beszélt egyik legfontosabb nyelv" - mondta egy a dán miniszterelnököt jól ismerő uniós diplomata a londoni lapnak. Rasmussen ellen szól viszont az, hogy Dánia nem fogadta el az EU igazságszolgáltatási és védelmi direktíváit, és nem akarja bevezetni a közös fizetőeszközt, az eurót sem. Mindenesetre Anders Fogh Rasmussen legfrissebb nyilatkozataiból kiderül, ő ma már Dániánál is többet akar: azt, hogy ő lehessen - Valéry Giscard-d'Estaing egykori francia elnök szavaival - Európa első George Washingtonja.
Kérdéses elnöki hatáskör
Az Európai Tanács - amely nem tévesztendő össze a Strasbourgban székelő Európa Tanáccsal - az EU-tagországok állam- és kormányfőinek évente kétszeri csúcsértekezlete az uniós politika irányvonalának meghatározására. Egyelőre az a legvalószínűbb, hogy elnöki pozíciójának birtokosa az Európai Bizottságnak, vagyis az unió kormányának a vezetőjéhez - jelenleg a portugál Barroso - hasonló szolgálati körülményekre számíthat. Ez 270 ezer eurós éves fizetésből, szolgálati autóból és körülbelül húszfőnyi személyi asszisztenciából állna. Továbbra sem világos azonban, hogy mi tartozik majd konkrétan az elnök hatáskörébe, és inkább adminisztratív szerepe lesz-e, vagy az Európai Unió valódi "arcává" válik.