fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Posztkommunista hatalomgyakorlás, amit Gyurcsányék művelnek?
2008. május 8., 15:29
Gyurcsány és az MSZP viselkedésében látványosan mutatkozik meg a posztkommunizmus - értékelte az MNO-nak Fricz Tamás az elmúlt időszak történéseit. A politológus szerint Gyurcsány továbbra is menekül, foggal-körömmel ragaszkodik a hatalomhoz. Ha nem sikerül a szocialista szavazókat visszacsalogatni a párthoz, abba az MSZP és Gyurcsány is belebukhat - ezt már a Nézőpont Intézet elemzője fogalmazta meg.

Olyan kérdést kaphatott egy nemzetközi sajtótájékoztatón, amire nem számíthatott - fogalmazta meg véleményét Gyurcsány szerdai kijelentésével kapcsolatban az MNO-nak Fricz Tamás. Köztudott: Gyurcsány "lemondásról" beszélt, amely kijelentést persze Daróczi Dávid kormányszóvivő azonnal igyekezett megmagyarázni a hazai közvéleménynek. A politológus szerint "ebben a körben megpróbált úgy viselkedni, mint egy demokratikus kormány demokratikus miniszterelnöke". Az adótörvényeket, illetve a költségvetést firtató kérdéseknél egészen egyszerűen "nem hablatyolhatott" a kormányfő, nem úgy, "mint ahogyan Magyarországon azt bármikor megteheti". Mint Fricz mondta, demokrataként akart viselkedni, aki az adott szituációban megpróbálja levonni a következtetéseket. Ami - emelte ki - egy normális demokráciában valóban így is működik.

"Azt mondta, amit elvártak tőle", a kormány lemondását adott esetben kilátásba helyező mondatának nem túlságosan nagy a jelentősége. Ez csak a nemzetközi sajtónak szólt - tette hozzá Fricz, és úgy véli, hogy Gyurcsánynál minden egy kiszámított stratégia mentén történik, "mindig annak a közegnek kíván megfelelni, amelyikben éppen van". Az oroszoknak is tetszeni akar, vagy vízummentességet ígér a kínaiaknak, ha meg az Egyesült Államokban van, akkor ott dicsér.

Gyurcsány normakövetésből egyes?

Gyurcsány "nem tudja, és nem képes belátni", hogy egy demokratikus országban egy ilyen váltásnál, parlamenti és választópolgári felhatalmazás nélkül "nem lehetne kormányozni, le kellene mondania neki, illetve a kormányának" - mondta a politológus kérdésünkre, hogy van-e esélye a miniszterelnöknek helyreállítani rendkívüli módon erodálódott hitelességét. Fricz hozzátette: Gyurcsány nem ismeri e normákat, vagy ha igen, akkor "nem akarja követni azokat". Nemzetközi szinten már nincsen hitele, ezt nem képesek már visszaállítani, ha ilyen mondatok hangzanak el - sorolja. Hazai megítélése pedig ismert - emlékeztet.

Gyurcsány továbbra is menekülne, igyekszik "a hatalmat foggal-körömmel" megőrizni, "ez az a tulajdonsága, amely végül is egyértelműen antidemokratává teszi". A jelenlegi helyzetben látni igazán, hogy sem Gyurcsány, sem a szocialisták nem demokraták - szögezte le a politológus.

Szerinte "látványosan mutatkozik meg, hogy valójában nem demokraták, hanem posztkommunisták". Hiszen "pontosan egy nem demokratikus rendszerben" van az, hogy a hatalom "minden körülmények között a miénk". Bármi történhet: elsöprő népszavazás, látszódhat a közvélemény-kutatásokban a kritikus szintű támogatottság-hiány, nem számít (mint arról a Századvég is beszámolt: kritikus a megítélése az MSZP-SZDSZ tandemnek - a szerk.). Már a parlamenti többség sem az övék, "ennek ellenére látványosan ragaszkodnak a hatalomhoz, ez a tipikusan nem demokratikus magatartás". Válsághelyzetben mutatkozik meg, hogy valójában milyenek is a szocialisták - tette hozzá a politológus.

Gyógymód: előre hozott választás

Előre hozott választásokra van szükség - jelentette ki immár többedszer Fricz Tamás, és mint mondta, most már nap mint nap szó van erről az opcióról. Politikai nyomás alatt állnak Gyurcsányék, a "húr előbb-utóbb elpattanhat". Lemondhat a kormány, bár még akkor is kérdéses, hogy az államfő milyen döntést hoz. Fricz szerint az lenne a tiszta képlet, hogy "a parlament feloszlatja önmagát", itt emlékeztetett az OVB által elfogadott népi kezdeményezésre is. A legnagyobb lélektani esély most van arra, hogy a szocialisták vagy az SZDSZ belássa, hogy fel kell oszlatni a parlamentet. "Nem lehet tudni jelenleg, hogy ezt mi válthatja ki, de akik ilyen nyomás alatt állnak, előbb-utóbb beadhatják a derekukat."

Gyurcsány továbbra is nyomás alatt

Bár egy kisebbségi kormányzás előnye épp az egységes akarat lehetne, ennek épp az ellenkezője tapasztalható - reagált lapunknak Böszörményi Nagy Gergely Gyurcsány "elszólására". A Nézőpont Intézet elemzője emlékeztet, hogy az SZDSZ még csak pár napja lépett ki a kormányból, a szocialistáknál máris belső válság jelei mutatkoznak. Ennek oka - folytatja az elemző -, hogy az MSZP-frakció sokkal kevésbé biztos a kisebbségi kormány sikerében, mint a miniszterelnök. A párt egyéni képviselői számára súlyos a tét: ha nem sikerül változást elérni a kormány népszerűségében, a következő választásokon többségük elbúcsúzhat mandátumától. Gyurcsány Ferenc teljesítményében már az MSZP-n belül is egyre kevesebben bíznak, és többekben felmerülhet a kormányfőcsere gondolata. Gyurcsány tehát az SZDSZ távozásával nem szabadult meg a politikai nyomástól: most már saját pártja is egyre türelmetlenebb. Ha nem képes látványos eredményeket elérni, a párt maga cserélheti le. A politikai fejvesztést persze a miniszterelnök szeretné elkerülni: ezért is kacérkodhat azzal, hogy ha nem javul a helyzet, önként távozik posztjáról.



Székely Tamás egészségügyi miniszter javaslatával kapcsolatban Böszörményi Nagy Gergely elmondta, hogy a tárcavezető kezdeményezése, a pénztártörvény visszavonása illeszkedik a harmadik Gyurcsány-kormány kommunikációjába. Gyurcsány nem titkolt célja, hogy az elmúlt két év népszerűtlen intézkedései után most konszenzuskereső arculatot építsen. Nem véletlen - hívja fel a figyelmet az elemző -, hogy ennek első jeleit az egészségügyben tapasztaljuk: a kormányfő tudja, hogy a biztosítók privatizációjának kérdésében a potenciális szocialista szavazók többsége sem ért egyet eddigi politikájával.

(Lippai Roland, MNO)