A MURALI egy robot neve. A mongúzokról legalább annyit érdemes tudni, hogy 60-120 cm hosszúságú, leginkább talán a mi nyestünkhöz vagy nyusztunkhoz hasonlítható, igen hajlékony állatok. Állítólag idomíthatók, s nemcsak az emberrel, de egy hitvány robottal is képesek az együttműködésre.
Kicsit sem hasonlítunk a mongúzokra, mégis aknamezőn sétálunk, nap mint nap. Igaz, az általunk bejárható aknamezőt politikának, behízelgőbb hangon demokráciának mondják. Az aknamező telepítési rendszerét csak azok ismerik - jól-rosszul - akik lerakták a gyilkos eszközöket, ezért aztán nem csodálkozhatunk, ha időről időre tragédiákról hallunk.
Példa kell? Tessék: minden csatornán arról érkeznek a hírek, hogy a nyugdíjasok, épp a mai naptól kezdődően, az állam jóvoltából többletpénzhez jutottak. Hirtelen támadt jószívűségét azzal magyarázza a kormány és szóvivője, hogy az árak a vártnál gyorsabban emelkedtek. Ezt máshol inflációnak hívják.
A térség leszakadóban lévő országa lettünk a szocialista-szabad demokrata kormányzás hat éve alatt, ennek egyik jele a magas infláció. A pénznek a romlása, magyarabbul. S mi történik most? A hirtelen jött áldás, ami a nyugdíjasok zsebében, illetve számláján landolt, épp arra elég, hogy egyetlen alkalommal, a pénzfelvétel napján megnőjön a fogyasztásuk. A summa elköltésével sietni kell, mert azt már megtapasztalták idősebb polgártársaink, hogy túl gyorsan romlik a pénz, hogy nyugdíjuk folyamatosan értéktelenedik. Tehát a nyugdíjas kimegy a piacra, annak reményében, hogy legalább egy évben egyszer bevásárolhat, megvehet olyasmit, amire korábban nem telt neki. Ám a piac: aknamező. Óvatosságra int minden árcédula, minden áru. Hamar kiderül: a bővebb pénz magasabb árakhoz vezet. Ami tegnap még olcsóbb volt, mára drágább lett.
A piac, globálisabban a pénzpiac: aknamező. Az infláció miatt a lakossághoz juttatott pénz az inflációt gerjeszti. Ezen az aknamezőn toporog az ország. És nincs se mongúzunk, se robotunk.