FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A belső értékek iránti vágy
|
|
Harmincötezren látták eddig, és már olaszországi forgalmazásra is megvették az Eszter hagyatéka című filmet, amely Márai Sándor regénye alapján készült. A rendező, Sipos József úgy látja, hogy az emberekben nosztalgia él egy olyan világ iránt, amelyben van tisztesség, szeretet, és a belső értékek fontosabbnak számítanak a pénznél. |
|
Létrehozva: 2008. május 20., 08:57 |
- Nem vesz el és nem tesz hozzá a Márai-műhöz, írták a filmről, csupán életre kelti a regényalakokat. Elfogadja ezt a véleményt?
- Bár a hasonló véleményekkel többen talán bántani akarták a filmet, de úgy gondolom, hogy ezzel dicsérték. Ha valakinek sikerül Márai egyik regényét életre keltenie, az óriási dolog. A legnagyobb feladata ez volt a filmnek. És azt hiszem, ez talán sikerült.
- Miért éppen ezt a regényt filmesítette meg?
- Sok minden összejött, ami azt segítette, hogy ezt a regényt filmesítsem meg. A gyertyák csonkig égnek és az Eszter hagyatéka a két legismertebb Márai-regény a világon, és a legnépszerűbb Európában. Igyekeztem olyan alapanyagot keresni, ami az emberekhez közel áll. Márpedig ez nagyon közel áll, mert Németországban, Spanyolországban és Olaszországban is vezette a könyveladási listákat. Úgy gondoltuk, ezért érdemes ezt a könyvet megfilmesíteni, amit egyébként én is szeretek.
- Megmondható, hogy Márai munkáinak mitől van most ekkora sikerük?
- Márai sikerében van néhány megfejthető momentum. Például az, hogy olyan dolgokról beszél, amelyek nagyon fontosak az ember túléléséhez. Kiemeli a történeteit a történelemből. Nem a történelemhez viszonyítva mesél el történeteket, hanem az emberek egymáshoz való viszonya érdekli. Ezért mindenki magára ismer, meg a környezetére és bizonyos szituációkra... A polgárság alkonya pedig, ami most zajlik a világban, érdekli az embereket. Magyarországon már régóta hiányzik a polgárság, és sokan vágynának rá, hogy legyen. Azt gondolják, hogy volt valamikor valamilyen tisztesség, és nem a pénz adta a léptéket, hanem az emberek belső értékei, és fontos ezekről a dolgokról beszélni.
- Mit ért a polgárság alkonyán?
- Azt, hogy valami új rend van kialakulóban. A fogyasztói társadalom sok értéknek ellene megy. Az emberek egész nap lótnak-futnak, szaladnak, mindig újabb és újabb célok után. Nem marad igazán idejük az életükre, de a világra sem. A nyugodt polgári társadalom, ha talán nincs is teljesen felbomlóban, de egy más irányba halad, és ez valószínűleg nem épp szerencsés az emberiség túlélése szempontjából.
- Vagyis Márai sikerében szerepet játszik a nosztalgia is, egy harmonikusabb élet iránt?
- Igen, nosztalgia egy olyan világ iránt, amelyben van tisztesség, szeretet, az értékek rendje egészen más, mint most. Ez látszik a nézettségen is, hiszen olyan filmről beszélünk, amely már a negyedik hete - az egyetlen magyar filmként - a hazai toplistán van. Harmincötezer nézője volt Magyarországon, de már megvették Olaszországba is. Tárgyalások folynak világforgalmazásáról, tehát komoly anyagi siker is lehet.