A Föld kérge olyan, mint szabadon lebegő, sziklás lemezek kirakósa. Ezen lemezek alatt helyezkedik el a folyékony szikla mélyebb rétege, amit köpeny néven ismerünk. A köpeny mozgásai idézik elő a lemezek lassú mozgását.
Louis Moresi kutató és csapata azt szerette volna jobban megismerni, az atmoszferikus hőmérséklet hogyan befolyásolhatja a köpeny jellegzetességeit. Matematikai szimulációk és elmélet kombinációjának alkalmazásával kiderítették, amennyiben a Föld felszíni hőmérséklete körülbelül 100 fokkal emelkedne, és úgy is maradna néhány millió évig, a köpeny kevésbé viszkózussá válna, és nem mozgatná tovább a tektonikus lemezeket.
"Gyakorlati értelemben, ha vesszük a Földet és 100 fokkal felhevítjük, akkor ezen belső erőknek igen nehéz lesz a lemezek széttördelése".
Adrian Lenardic kutató szerint, az ilyen változáshoz szükséges hő jóval meghaladja a bárminemű emberi tevékenység okozta klímaváltozást. "Ám az olyan folyamatok, mint a vulkanikus aktivitás, és a Nap fényességében bekövetkező változások elvezethetnek az ilyen mérvű melegedéshez".
Az eredmények segíthetik a potenciális lakható bolygók kutatását - állítja a csapat. "A lemez tektonika az egyik olyan folyamat, mely energia formájában nyújtja az élethez szükséges építőkockák jelentős részét".
Az eredmények emellett segíthetnek megmagyarázni, hogy a Vénusz miért fejlődött a Földtől annyira különböző módon. A két planéta méretét és összetételét illetően nagyon hasonló, de a Vénusznak szén-dioxidban gazdag atmoszférája van, mely miatt felszíni hőmérséklete több mint 400 fokkal forróbb a Földénél. Emellett nincsen külső jele a lemez tektonikai aktivitásnak sem. Moresi szerint a magas hőmérséklet lehet az oka annak, hogy a Vénuszon nincsen lemez tektonika.