FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Görbe utakon
Senki sem vitatja, hogy a madár- és élőhelyvédelmi területeket nálunk is az uniós irányelv alapján kellett kijelölni, hiszen hazánk az EU tagországa.
Létrehozva: 2008. május 22., 07:19

A Natura 2000 program magasztos célját azonban hebehurgya módon valósította meg a magyarországi hatalom. És ez még a legjóindulatúbb megközelítés: sajnos azt a lehetőséget sem vethetjük el, hogy a klientúra támogatása jelentős szempont volt az akció kivitelezésében.

Lapunk több cikkben és több oldalról világította meg az elmúlt hetekben a tényállást: a kormány úgy vonta ellenőrzése alá rövid idő alatt Magyarország területének egy ötödét, több mint kétmillió hektárt, hogy arról a földtulajdonosok túlnyomó része nem is tudott. Akadtak olyan érintettek, akik a Magyar Hírlapból szereztek tudomást a Natura 2000 program keretében foganatosított intézkedésekről, és azután kezdtek érdeklődni, hogy mi is lesz a földjük sorsa. A környezetvédelmi tárcánál elismerték, hogy a tulajdonosok nem kaptak külön értesítést, viszont a helyrajzi számokat nyilvánosságra hozták a minisztérium honlapján és a Magyar Közlönyben. Vajon a tárca tényleg feltételezi a magyar gazdákról, hogy nap mint nap a minisztériumok hivatalos közleményeit böngészik?

Kiderült továbbá, hogy - a minisztérium állításával ellentétben - az államnak 2010 végéig ki kell sajátítania a Natura rendszerébe került területeket. A programmal így elvileg lehetővé válik a klientúra jó minőségű földhöz juttatása. Addig viszont a jelenlegi tulajdonosok szigorú tiltásokba ütközhetnek: még a füvet sem vághatják a szigorú korlátozások miatt. Az estleges büntetésekből aztán majd a legkevésbé tájékozott gazdák is megtudhatják, hogy földjeik a Natura 2000 programjának védőszárnyai alá kerültek.

A nyugat-európai gyakorlat és a kialakult demokráciák rendje nálunk is azt diktálná, hogy akinek a területére védettséget, korlátozást jegyeznek be, azt bevonják a döntés menetébe. Nem történt ilyesmi. Elmaradt a széles körű tájékoztatás, ahogy az érintettek értesítése is. A hatalom mindenáron meg akart felelni az uniós elvárásoknak, de épp olyan anarchikus módon ültette gyakorlatba az elvet, mint a többi reformkísérletet. Ezúttal a környezetvédelmet próbálta görbe utakon megvalósítani.

Épp jókor jön holnap a parlament szakbizottságának kihelyezett ülése. Még a kormánypárti képviselőknek is el kell ismerniük, hogy az, ami a Natura 2000 tájékán történt, durva cáfolata a magántulajdon védelméről szóló alkotmányos előírásnak. És talán lépéseket tesznek a program alapos korrekciója érdekében.