A résztvevők részletesen megvitatták a lisszaboni szerződést, amelynek alapján a jövőben létrejön az Európai Tanács állandó elnöki tisztsége, illetve a külügyekért felelős képviselő posztja - tájékoztatta az MTI tudósítóját Jana Bartosová, a cseh kormány szóvivője.
"A Cseh Köztársaság meg van győződve arról, hogy a vezető tisztségek elosztásakor figyelembe kellene venni az Európai Unió földrajzi, politikai-hatalmi és szociális-gazdasági érdekeit. A legfontosabb végrehajtó tisztségek új struktúrájában az új tagállamoknak is képviselve kellene lenniük" - fejtette ki Topolánek a vacsorával egybekötött találkozón elmondott beszédében.
A kormányfők megvitatták a cseh uniós elnökség (2009 első fele) néhány időszerű kérdését is. Várható, hogy a cseh elnökség idején vezetik be az Európai Unióban a lisszaboni szerződésen alapuló, új működési rendszert. Ehhez azonban előzőleg mind a 27 tagállamnak jóvá kellene hagynia a dokumentumot. Csehország a szerződést eddig nem ratifikálta. Topolánek kifejezte meggyőződését, hogy erre az év végig sor kerül.
Barroso, akit a nap folyamán Václav Klaus államfő is fogadott, elismerően nyilatkozott az Európai Unió soros elnöki tisztségére való eddigi cseh felkészülésről. A miniszterelnökök és Barroso találkozójára a II. Európai Nukleáris Energetikai Fórum alkalmával került sor. A magyar miniszterelnök franciaországi látogatása után, Párizsból érkezett Prágába.