fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Javaslat az EU keleti szomszédságpolitikájának erősítésére
2008. május 26., 16:11
Lengyelország és Svédország hétfőn közösen azt javasolta az EU brüsszeli külügyminiszteri értekezletén, hogy az unió építsen ki szorosabb kapcsolatokat a keleti szomszédságában fekvő államokkal, főként Ukrajnával.

Varsó és Stockholm ezzel nem titkoltan bizonyos ellensúlyt kíván teremteni azzal a francia törekvéssel szemben, amely a mediterrán térség és az EU közötti viszony intézményesített
elmélyítésére törekszik.

A lengyel-svéd javaslat nem vonatkozik Oroszországra, mert Moszkvát nem jövőbeni potenciális EU-tagnak tekintik, hanem stratégiai partnerségi viszonyra törekednek vele. A külügyminiszterek éppen ezen a napon fogadták el azt a tárgyalási stratégiát, amely alapján az unió megbeszéléseket kezdhet Oroszországgal a partnerségi megállapodásról.

"Igyekszünk normalizálni kapcsolatainkat Oroszországgal" - mondta újságíróknak Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, hozzátéve, hogy az unió többi kelet-európai szomszédját olyan európai országnak kell tekinteni, amely egy napon majd EU-csatlakozásért folyamodhat.

Carl Bildt svéd külügyminiszter megfogalmazása szerint az EU keleti szomszédságának térsége - Ukrajna mellett beleértve Moldovát, Fehéroroszországot és a kaukázusi térségben fekvő Grúziát is - "alapvető jelentőségű egész Európa számára".

"Ideje kelet felé tekinteni, hogy meglássuk, mit tudunk tenni a demokrácia kiterjesztése érdekében" - mondta Bildt.

Sikorski szerint a "keleti dimenzió" kiemelt prioritás lesz Lengyelország számára, amikor 2011 júliusában Magyarországtól átveszi az EU soros elnökségét.

Ez év második felében Franciaország adja az elnökséget, és Nicolas Sarkozy elnök erőteljesen igyekszik a mediterrán térségnek az EU-val történő intézményes összekapcsolására.

(MTI)