A balliberális bulvárműsor témafelelőse és mit sem sejtő diákjai megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy őket sem kíméli a hatalom. A Kéri-tanítványokból álló kör tagjai szerda esténként eddig úgy tudtak egymással és meghívott vendégeikkel beszélgetni, hogy kapcsolatukat feltétlen bizalom övezte. Ismert bal- és jobboldali politikusokkal több mint száz alkalommal találkoztak anélkül, hogy észrevették volna a titkosszolgálatok jelenlétét. A beépülésre épp akkor derült fény, amikor Orbán Viktor vendégeskedett náluk. A bizalmas beszélgetésből nyilván nem véletlenül részleteket közölt a balliberális sajtó. Kéri László joggal tart attól, hogy a magánemberekből álló baráti körben még egyszer lehetetlen felépíteni az addigi bizalmat.
Pedig az, ami történt, mondhatni, természetes. Hiszen Gyurcsány politikai karrierjét keresztül-kasul átszövik a titkosszolgálatok, mintegy otthonról hozza e kapcsolatokat és módszereket. Anyósa, Apró Piroska a pártállam idején az állami monopóliumot képező külkereskedelemben dönthetett például arról, hogy mely magyar intézmény juthat számítógépekhez. Ilyen munkát akkoriban nem bíztak civilekre. Apró Piroska testvére, ifjabb Apró Antal szintén nagy titkok tudója. Ő a titkosszolgálati szakma folytonosságát képviseli a családban. Az osztrák és német területről érkező idegen érdekek ellen küzdött kémelhárítóként, területe épp az a Győr-Sopron megye volt, ahol Gyurcsány Ferencet - Walter Dezső volt soproni polgármester hathatós támogatásával - területi pártelnökké választották, s ahonnan elindult ledarálni az MSZP-t. Apró a rendszerváltás évében távozott a szolgálatoktól, s részben ő alapította más volt titkosszolgálati személyekkel együtt a hírhedt S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Kft.-t. A cégben szerepet kapott testvére, Apró Piroska és első unokatestvérük, Vajda József is, aki a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgató-helyettesi posztjáig vitte. A család többi, hasonló tevékenységet folytató tagjának felsorolásától most eltekintünk. Az mindenesetre bizonyos, ilyen csapattal a háttérben nehéz elképzelni, hogy amikor baj van, akkor a családban ne lenne annyi összetartás, hogy szakmai tanácsokkal lássák el a kormányfőt, Klára asszony férjét.
S hogy, hogy nem, Gyurcsány Ferenc a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszternek bizalmas jó barátját, a mindent végrehajtani hajlandó Szilvásy Györgyöt választotta ki. A közöttük lévő bizalmas viszonyról csak annyit: Szilvásy az Antall-kormány államtitkáraként vállalt szerepet a kormányfő vagyoni gyarapodásában, és Gyurcsány egyik vállalatában is helyet kapott. A két barát nemrégiben az önkormányzatok ellen indított közösen támadást. A már hatályba lépett kormányrendelet szerint a titkosszolgálatok "segítenek" az önkormányzatoknak az uniós pénzek törvényes elköltésében, ennek érdekében lehallgathatják az önkormányzati tisztségviselők telefonjait. A titkosszolgálati eszközök újabb bevetésétől azonban nem a jobboldaliak ijedtek meg. Hanem a baloldaliak, akik már pontosan ismerik Gyurcsányék gátlástalanságát, és tudják, hogy egy sérülékeny kisebbségi kormányzás érdekében minden titkos információ jól jöhet a hatalomnak.
Az ügy tanulsága: Magyarországon Gyurcsány regnálása alatt egy olyan hatalmi centrum jött létre, amely eszközévé tette a balliberális értelmiséget is. A Gyurcsány-Apró-klán a hatalom megtartásának érdekében saját elvbarátaikkal szemben a zsarolás, a balliberális értelmiséggel szemben a megfélemlítés, a jobboldallal szemben pedig a manipuláció és a fenyegetés titkosszolgálati eszközrendszerét használják fel. Sajnáljuk Kéri Lászlót és ártatlan tanítványait.