fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Méreginjekció?
2008. május 30., 06:09
Mi a különbség újságírás és fizetett hirdetés között? Néha semmi. Egy ország vitatkozik több mint egy hete egy politikus beszédén, amelyet senki nem ismer. Legalábbis egy szűk körön kívül, akik ezt az előadást meghallgatták. Politológusok, vezető újságírók, médiaszemélyiségek vetik össze Gyurcsány Ferenc mindenki által ismert tizenöt perces őszödi beszédét Orbán Viktor többórás, ismeretlen előadásszövegével. Senkit sem zavar az, hogy nincs előtte a szöveg. Sőt: az előadás nem ismerése az újságírást fizetett hirdetésként művelőknek valósággal szárnyakat ad.

Andrassew Iván a Népszava május 29-i számában azt írja, "kiderül, Orbán és csapata folyamatosan hazudik. A vállalkozóknak, a nyugdíjasoknak, a külföldieknek, de még a suttyó szélsőjobbnak is". Majd egyenesen azt követeli, hogy kérjék el Jakupcsek Gabriellától (nem ám a rendőrségtől!) a hazugságvizsgáló gépet, és ültessék oda Gyurcsányt és Orbánt. Bizony, a közönség kegyeinek keresésében nem lehet elég mélyre tempózni a mocsárban. Mészáros Tamás a 168 Órában (máj. 29.) közreadott cikkének a sokatmondó Szivárgás címet adta, sugallván, hogy bizony, itt is egy őszödi beszédről van szó. S ha őszödi beszéd, akkor hazugság! Ez az a kaptafa, amire egyesek rá szeretnék húzni az ismeretlen Orbán-előadás szövegét. Mészáros szerint Orbán "...látnivalóan semmi olyat nem mondott, ami ne vallana a saját szempontjából logikus politikai számításra". Hogy miért "látnivalóan"? Talán mert a beszédet Mészáros nem hallotta. Igaz, nem is látta. (Látnivalóan.)

A Népszabadság újságíróinak eddig csak a baloldalért vérzett a szívük Orbán kijelentései miatt. Most már odáig jutottak ("Kiszivárgott Orbán-beszéd: kéthetes szavatosság?", máj. 29.), hogy részvétkönnyekkel küszködve kérdéseikkel megostromolták a fideszeseket, az ő szívük hogy bírja ezt a sok megterhelést? Van-e még okuk reménykedni e szörnyű skandalum után? S mivel Navracsics Tibor frakcióvezető szavai túlságosan világosak, mondhatni megengedhetetlenül egyértelműek voltak ("a nyugdíjak reálértéken való befagyasztása a jelen helyzetben egészen pontosan nyugdíjemelést jelent"), vagyis az inflációkövető nyugdíjkorrekció sokkal előnyösebb lesz a nyugdíjasoknak, mint a jelenlegi állapot, nos, egy kis homályért tovább kellett kérdezősködni Fidesz-berkekben. Végül találtak egy név nélküli nyilatkozót, akiből legalább annyit sikerült kisajtolni: "a választók számára a kérdés valójában nem az, hogy ki a jobb, Gyurcsány Ferenc vagy Orbán Viktor, hanem hogy ki a rosszabb." Kis hal jó hal.

Hogy pénz a baloldalon van doszt, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az említett lapszámban egész oldalas hirdetés adja hírül az olvasóknak: "Nyilvánosságra került a Fidesz titkos programja. 15 ezer forintot veszíthet évente egy átlagos nyugdíjas." Itt szeretném felhívni az olvasó figyelmét a ható ige ravasz használatára. Ha ugyanis a nyugdíjas nem "veszít", hanem "veszíthet", akkor az állítás elvész a bizonytalanság ködében. Akkor gazdasági elemzés nem történt, csak hasra ütés. De nincs belőle sajtóper. Kérem, mondják majd, mi nem állítottuk, hogy tizenöt rongyot veszít a nyugdíjas, csak hogy veszíthet. Az üzenet így is hat, a méreg így is öl. Nem tudom, mennyit hoz a konyhára egy efféle fizetett hirdetés a Népszabadságnak, de az biztos, hogy közzétételével azoknak készít méreginjekciót, akikre a legjobban kellene vigyáznia: az idős, szegény, beteg embereknek, akiket a baloldal folyamatos rettegésben tart. Egy rövid ideig még lehet őket a jobboldal rémével ijesztgetni, de azt az értelmesebbek már a baloldalon is tudják, hogy ennek az országnak nincs más választása: vagy a lejtő aljára csúszik, vagy átveszi a polgári oldal a kormányrudat.

(Körmendy Zsuzsa, Magyar Nemzet)