fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egy Gresco, egy Cisco
2003. június 11., 07:19
Magyar Bálint nem mond le miniszteri posztjáról, még ha a tárca összes általa kinevezett köztisztviselője a gyanú árnyékába kerül is. A miniszter, mint jó bölcsészhez illik, hallgat a népi bölcsességre: minden csoda három napig tart. Nincs az a botrány, amelyet egy idő után még a kirobbantója is halálra ne unna.

Magyar nem osztja azt a liberális elvbarátai által oly gyakran hangoztatott véleményt, miszerint ha tudott a tárcájánál folyó kétes ügyekről, azért kell lemondania, ha meg nem tudott róla, akkor meg azért. Magyar Bálint - az oktatási tárcánál kirobbant botránysorozat miatt - néhány nap leforgása alatt sorozatban rúgta ki vagy rótta meg munkatársait, az ellenzék szerint a "barátait", hogy "mentse saját bőrét". Pontosabban hagyta lemondani - talán a fegyelmi büntetést elkerülendő - egymás után a szívének oly kedves Sulinet program informatikai fejlesztéséért felelős két miniszteri biztosát, egy-két köztisztviselőt menesztett, a szűkebb kabinetéhez tartozó, két nélkülözhetetlen munkatársát pedig fegyelmi eljárás keretében megdorgálta.
A miniszter munkatársaira nem azért járt rá a rúd, mert elkísérték főnöküket az amerikai Cisco cég által - kétes körülmények között - finanszírozott útra, hanem állítólag azért, mert egy minisztériumi közbeszerzéseken tendereket nyerő cég, az Elender meghívására balatoni protokollvacsorán vettek részt a miniszter társaságában, majd "véletlenül" ott maradtak víkendezni is. És ez még Magyar Bálint szerint sem helyes. Mint a kiváló kommunikációs képességeiről ismert oktatási minisztertől megtudtuk, a munkatársak bár jogszabályt nem sértettek, ám amit tettek, az nem felel meg a "magasabb erkölcsi mércének". Az oktatási minisztert a jövő hétfőn vendégül látja a szocialista frakció is, ahol Lendvai Ildikó szerint nyilván szóba kerülnek majd aktuális kérdések is. Amikre Magyarnak válaszolnia kell. Ahhoz azonban kétség nem férhet, hogy Magyar miniszter marad. Nincs az a "magasabb erkölcsi mérce", amely überelni tudná a koalíciós szempontokat.
Kiss Elemér menesztése - így utólag úgy látszik - egy balul elsülő agitációs propagandakísérlet volt arra: Kádár népe elhiggye, Medgyessy tényleg komolyan gondolja, nem tűri, hogy a korrupció gyanúja lengje be kabinetének egyetlen tagját is. Kiss Elemér ügyénél sokan elhitték, hogy a kormányfő komolyan gondolja: "eddig és ne tovább". De ahogy a szabad demokraták sem tudtak volna hatalmon maradni, ha megbuktatják a frissen megalakult kormányt a D-209-es ügy miatt, Medgyessy sem maradhatna a posztján, ha az akármekkora botrányos ügyért felelősséggel tartozó Magyar Bálinttal ujjat merne húzni. Az oktatási tárcát bitorló politikus az SZDSZ kemény magjához tartozik, és az keményen kitart mellette. Naiv volt, aki azt hitte, hogy Medgyessy megtartja szavát. Az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz. Mondhatnánk úgy is: az egyiknek Cisco, a másiknak Gresco.
Medgyessy Péter tavaly a választások megnyerése után még azt ígérte: "a következő kormány tisztességes, szavatartó, üvegzsebű, szolgáltató és szolgáló kabinet lesz". Azt is megígérte, hogy "fellépnek a korrupció ellen, akár a múltban történt, akár esetleg később, soraikból indul".
A társadalom a visszaéléseknek, az igazságtalanságoknak, a korrupciónak és a gaztetteknek csak meghatározott mértékét bírja elviselni. Ha a hatalom átlépi ezt a határt, menthetetlenül elbukik.
Már csak néhány lépés a határ. Rajta: egy, kettő...

Torkos Matild - Magyar Nemzet