Az Ukrán-Kárpátok erdeinek legavatottabb szakértőjeként ismert Komendar, az Ungvári Nemzeti Egyetem természeti ökoszisztémák védelmével foglalkozó kutatólaboratóriumának tudományos vezetője az Ungváron megjelenő Novini Zakarpattya hivatalos megyei lapban aggasztónak nevezte az Ukrán-Kárpátok erdeinek állapotát. Mint írásában állította, az utóbbi évtizedekben a hegyi erdők vágása során minden létező szabályt megszegtek, amikor mind a fenyő-, mind a lombos erdőket tarvágásos módszerrel irtották és irtják. Mi több, jelentős területeken, így teljes hegyoldalakon és hegygerinceken koncentrált vágási eljárást alkalmaznak, ami csak Szibéria síkvidéki erdőségeiben engedélyezett - írta.
Nagyon súlyos hibának nevezte, hogy 1993-ban a fafeldolgozó üzemeket az állami erdőgazdálkodási főosztály alá rendelték, miáltal annak tevékenysége attól kezdve főként a bevételeket hozó vágásra irányult. Ezáltal a telepítés és erdővédelem háttérbe szorult, s az erdők rendkívül elhanyagolt állapotba kerültek - emlékeztetett.
A Kárpátok ökológiai egyensúlyát felborító erdészeti rablógazdálkodásért - mutatott rá a szakember - a természet kegyetlenül bünteti az embert, amint az 1998-as és 2001-es katasztrofális árvizek is bizonyítják. Ha a jelenlegi állapotok fennmaradnak, akkor - Komendar szerint - előfordulhat, hogy a letarolt hegyoldalakat az erózió az anyakőzetekig lecsupaszítja, és azok kősivataggá válnak.