FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Kihalóban a világ
A dinoszauruszok pusztulása óta nem tapasztalt méretű kihalás fenyeget számos növény- és állatfajt. Mi ennek az oka? A válasz sajnos nagyon is egyértelmű: az emberi tevékenység.
Létrehozva: 2008. május 30., 14:33

A Természetvédelmi Világalap (WWF) egy nemrégiben publikált tanulmánya szerint az utóbbi 35 évben harmadára csökkent a Földünkön található növény- és állatfajok száma - mindeközben az emberiség pedig megduplázódott.

Napi 150 faj eltűnése azonban önmagában is riasztó adat.

A csökkenés hátterében az emberiség pusztító tevékenysége áll: a környezetszennyezés mellett a természetes élőhelyek ipari célra történő hasznosítása miatt is romlottak az élővilág túlélési esélyei.

Szemléletes példája a folyamatnak a Jangce-folyami delfin, ami az elmúlt években tűnt el bolygónkról. A tudósok azt valószínűsítik, hogy a folyó szennyezettsége miatt ez a faj (is) végleg kihalt.

A biológiai sokféleség megőrzésére nemzetközi szinten is születtek már megállapodások.

Az ENSZ által 1992-ben Rio de Janeiróban rendezett Környezet és Fejlődés Konferencián hozták létre a Biológiai Sokféleség Egyezményt, ennek aláírói 2002-ben azt a célt tűzték maguk elé, hogy 2010-ig megállítják a biodiverzitás csökkenését. A legújabb WWF jelentés viszont már elismeri, hogy irreális volt ez a vállalás.

Hogyan tovább? Ha a kérdésre választ nem is ad, de talán határozottabb irányt mutat a héten a Bonnban megrendezett konferencia.