A múlt hónapban a Parlament környezetvédelmi bizottsága ambíciózus célokat fogalmazott meg: a háztartási hulladékok felét, az ipari, építési és bontási hulladékok 70 százalékát kellene újrahasznosítani 2020-ig. A célszámokat az említett keretirányelv rögzítené.
Az EU kormányai korábban már jelezték, hogy nem értenek egyet ezekkel a célkitűzésekkel és egy sokkal gyengébb újrafeldolgozási arányt javasolnak: háztartási és egyéb eredetű papírra, üvegre, fémre és műanyagra vegyesen 40 százalékos újrafeldolgozást. A tagállamok - ahogy ez hétfőn kiderült - láthatóan nem mozdulnak erről az álláspontról.
A Föld Barátai programkoordinátora, Michael Warhurst szerint a jelenlegi átlagos uniós újrafeldolgozási ráták az említett hulladéktípusok esetében 60 százalék közeliek, és 2004-ben minden EU tagállam elérte a javasolt 40 százalékos arányt.
A környezetvédelmi miniszterek ostobának fognak tűnni, ha olyan 'új' célokat tűznek ki, amelyet a tagállamok már elértek - nyilatkozta az ENDS-nek.
Értesülések szerint a téma parlamenti jelentéstevője, Dr Caroline Jackson még meggyőzheti a Tanács tagjait, hogy a 2020-ra elérendő újrahasznosítási arányszám 50 százalékra növekedjék, de ez kevés lesz a kritikus hangok lecsillapításához. A lényeg, hogy a Parlament ne menjen bele az alkuba, hanem egy újabb egyeztetési folyamatot (harmadik olvasatot) kényszerítsen ki - mondta Dr Warhurst.
Több tagállam, így például Dánia esetében, ahol a keletkező hulladék jelentős részét égetik, érthető, hogy ellenzik a Parlament célkitűzéseit, hiszen azok a szelektív gyűjtés kiépítését illetve a szerves hulladék komposztálását követelnék meg.
Jacques Hoffenberg a Waste Denmark képviseletében kijelentette, hogy a komposztálás költséges és nem jár jelentős környezeti előnnyel az anaerob erjesztéssel vagy az energetikai hasznosítással szemben.
A Tanács egyelőre nem fog szigorúbb újrafeldolgozási arányokat meghatározni, mint ami jelenleg napirenden van. Több tagállam jelezte ugyanis, hogy jobban szeretné, hogy a 75-ös direktíva maradjon olyan amilyen, semmint egy kicsit is előremutatóbb legyen - mondta Mr Hoffenberg.