fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A visszaélés kísért Európában
2008. június 2., 08:03
Az utóbbi hónapokban számos hatalmas botrány rázta meg az európai gazdasági életet, megkérdőjelezve a biztonságos és fenntartható üzletvitelt. A nagyvállalatoknál felfedezett korrupciós és belső információs visszaélések a szakemberek szerint csak a jéghegy csúcsát jelentik, és a kis- és középvállalatok gyakorlatában is előfordulnak hasonló szabálytalanságok.

Noel Forgeard, az EADS európai űr- és légi ipari konszern egykori vezérigazgatója volt az első a cég vezetői közül, aki az elmúlt hét végén a hivatalos vizsgálatok kereszttüzébe került belső információkkal visszaélés gyanúja miatt. Forgeard másfél napig élvezte a francia pénzügyi nyomozók vendégszeretetét, és csak egymillió euró óvadék ellenében engedték szabadon. A párizsi hatóságok másfél éve vizsgálják a francia-német nagyvállalat 2006. tavaszi részvényügyleteit. Forgeard 360 ezer részvényt adott el akkor. A vádak szerint az EADS tizenhét jelenlegi és egykori vezetője vett részt a visszaélésekben, és húszmillió euró hasznot húztak a részvényeladásokból. A papírokat még az előtt értékesítették, hogy kiderült volna: a huzalozásuk körüli problémák miatt a cég nem tudja időben leszállítani A380-as óriásgépeinek egy részét. A hír megjelenése után, 2006 nyarára az EADS részvényei 26 százalékot veszítettek az értékükből. A konszernhez tartozó Airbus cég nemrég újabb haladékot kért a megrendelőktől, miközben vezetőinek végre kellene hajtania egy tízezer munkahely lefaragásával járó hatékonyságnövelő programot. A cég vezetője, Tom Enders és helyettese, Fabrice Brégier is a beidézettek között van a részvénycsalási ügyletben.

A német sajtó az évszázad perének keresztelte eközben a Deutsche Telekom (DT) ellen április elején indított pert. Tizenhatezer felperes vádolja a német távközlési óriásvállalatot azzal, hogy 2000 júniusában félrevezette a részvényeseket, amikor újabb értékpapírokat bocsátott ki. A vádak szerint a DT nem tájékoztatta a leendő tulajdonosokat arról, hogy a kibocsátás után 33 milliárd dollárért megveszi a Voicestream amerikai mobilszolgáltatót, miközben túlbecsülték a német cég eszközeinek értékét is. Az ezredfordulón 66 eurón kibocsátott részvények ma csak 11 eurót érnek. A DT bonni főhadiszállásán és több német városban található partnerirodájában a múlt hét végén razziát tartották a német hatóságok. Százharminchat nyomozó keresett bizonyítékokat arra, hogy a vállalat egykori vezetői három éve valóban kémkedtek-e a cég felelős beosztású alkalmazottai és újságírók után. A DT vezetői a hírek szerint a vállalati belső információk kiszivárgásának szerettek volna véget vetni.

A német hatóságok egyre közelebb jutnak a bűnösökhöz a Siemens-botrány felgöngyölítésében. A cég egyik volt középvezetője, Reinhard Siekaczek, aki 58 vádpontban került gyanúba, és így együttműködik a hatóságokkal, felfedte a külföldi vesztegetési alapok létrehozásának belső mechanizmusát. Vallomása szerint a cég vezetői az iratok postázásához szánt utasításokra rendszeresített felragasztható színes papírlapokon hagyták jóvá a korrupciós alapokkal kapcsolatos intézkedéseket. Így vizsgálat esetén aláírásukat egy mozdulattal levehették a dokumentumról. A Siekaczek által létrehozott alapokból 53,3 millió eurót utaltak ki, de a cégnél 1,3 milliárd euró értékű gyanús ügyletre derült eddig fény. Az egykori középvezető szerint mindenki tudott, a legfelső szinten is, az alapok létéről, másképpen nem maradhattak volna a Siemensnél.

(Magyar Hírlap)