ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új vízió, új gazdasági imázs szükséges

Gazdasági korszakhatárhoz érkeztünk, a szociális kérdéseket munkahelyteremtéssel kell kezelni. Egymillió új munkahelyre van szükség, hiszen a rendszerváltáskor kiesett másfél millió állást nem sikerült pusztán a modernizációval pótolni - jelentette ki Széles Gábor nagyvállalkozó. A Magyar Hírlap tulajdonosa szerint a vidék és a falvak újjáépítésével, a kisvállalkozói kör létrehozásával, a cigányság felzárkóztatásával reális célkitűzés az egymillió új állás megteremtése.
Létrehozva: 2008. június 4., 07:52 | Utoljára frissítve: 2008. június 6., 10:51
nyomtat küld

- Reneszánszát éli a kormányprogramírás. Nyílt titok, hogy ön is szakértői csapattal dolgozik egy programon...

- Ebben a válsághoz közeli helyzetben semmi meglepő sincs abban, hogy különböző műhelyek terveket, programokat készítenek, amelyek egymást kiegészítik, egymást erősítik.

- Elárulna néhány részletet?

- Korszakhatárhoz érkeztünk, a szociális kérdéseket munkahelyteremtéssel kell kezelni. Egymillió új munkahelyre van szükség, hiszen a rendszerváltáskor kiesett másfél millió állást nem sikerült a modernizációval pótolni. A Magyarországon megtelepedett multinacionális cégek az elmúlt tizenhét év alatt mindösszesen háromszázezer munkahelyet teremtettek, új pályán kell tehát továbbmennünk.

- Foglalkoztatási válság alakult ki?

- Ha marad a jelenlegi pálya, akkor kiszámolható, hogy még kétszer-háromszor ennyi időre lesz szükség ahhoz, hogy Magyarország elfogadható foglalkoztatási szinten "működjön". Erre azonban nincs idő, hiszen hazánkban ténylegesen foglalkoztatási válság van, ezt mutatják a statisztikák is. Alig négymillió dolgozó-adózó tartja el a tízmilliós országot.

- Budapesten és a nagyobb vidéki városokban azonban nem olyan rossz a helyzet.

- Miután Budapest és a nagyobb városok már zsúfoltak, néhány ipari centrum kapacitásai pedig szűkösek, így a vidékre, azon belül is a falvakra kell helyezni a hangsúlyt. Első körben a kisvállalkozói kör megteremtésével. Ez a réteg ugyanis, szemben a nyugat-európai helyzettel, nem is igazán létezik. Ráadásul Magyarországnak számos olyan adottsága van, amely nincsen kihasználva, holott megvannak hozzá a gazdasági bázisok. Az ország térségei eltérő módon, ám képesek a fejlődésre.

- Például?

- A Dunántúl lehetne a nyugat-európai nyugdíjasok rekreációs paradicsoma, ha a környezetet meg tudjuk nekik teremteni. Ehhez a falvak újjáépítésére lesz szükség.

- Az igazi gond azonban nem ott van, hanem Kelet- és Dél-Magyarországon.

- Vegyük az utóbbit. Pécs és Szeged viszonylatában oktatási központokat hozhatnánk létre, amelyek nyitnának a Balkán felé. A kelet-magyarországi térségek fejlesztése két járható úton képzelhető el. Az egyik a tavaink, folyóink vizeinek hasznosításával, másrészt az élelmiszerfeldolgozó-ipar és az agrárium, a mezőgazdasági adottságok jobb és hatékonyabb kihasználásával.

- Magyarország mint agrárország. Újból?

- A globális élelmiszer-ipari válság idején különösen felértékelődik Magyarország mint agrárország. Hazánknak megvannak a termelési és éghajlati lehetőségei arra, hogy az Európai Unió mezőgazdasági fellegvára legyen. Egy példa: a legfontosabb két haszonnövényből, a búzából és a kukoricából az idén 16 millió tonnás gabonatermés valószínűsíthető, ez negyven százalékkal haladná meg az évtizedes átlagot. Jóllehet a mezőgazdaságnak viszonylag csekély - négy-öt százalékos - súlya van a magyar GDP-értékben, az ilyen mértékű éves termésmegugrásnak azonban így is jelentős hatása lenne a növekedési ütemre. Ugyancsak nem szabad elfelejteni, hogy az agrárium súlya nem pusztán egy ágazati tényező. Ha ugyanis hozzáadjuk az élelmiszeripar részesedését is, a kettő együtt 14-15 százalékot jelent az éves gazdasági kibocsátásban.

- Hazánkban tabu téma a romák felzárkóztatása, holott Észak- és Kelet-Magyarországon már rontja a versenyképességet a képzetlen munkaerő és a szociális problémák megléte.

- Azokkal a módszerekkel, amelyekkel az elmúlt 17-18 évben foglalkoztunk a cigányság felzárkóztatásának kérdésével, inkább kevesebb, mint több sikerrel jártunk. Új stratégiára van szükség. Be kell vonni az egyházakat, a Vatikánt, illetve Brüsszelt is. A lényeg ezen a téren is a munkahely-teremtés: például a falvakhoz tartozó háztáji földek művelésével.

- Különböző fórumokon több alkalommal is szóba hozta a szociális pénzek dinamizálását. Mit ért ezen?

- Direkt pénzügyi segélyezés helyett a szociális juttatás bizonyos részét utalványban lehetne folyósítani, és kötötten lehetne elkölteni, ami dinamizálná a különböző helyi egységeket. Például a boltokat és az étkezési egységeket. Éves szinten mintegy nyolcszázmilliárd forintnyi az országos szociális csomag, és ez jelentős tétel. A falvakban három dologra koncentrál a tervünk: a munkahely-teremtésre, az élelmiszer-ellátottságra és az energiára.

- A piaci szereplők viszont az adók és járulékok csökkentésében látják a kiutat, illetőleg az önkormányzatok leépítésében is.

- Nyilván piaci kényszer is a közterhek mérséklése, ám ahhoz, hogy vidéken, kisebb településeken az ember a vállalkozói lét mellett döntsön, nem elég az adóteher csökkentése. Elsősorban koncepcióra és forrásokra van szükség. Az önkormányzatokat pedig nem leépíteni kell, hanem támaszkodni rájuk. A helyhatóságok feladatkörét ki kellene egészíteni a helyi gazdaságfejlesztési koncepciók kidolgozásával, menedzselési kérdések kezelésével, vállalkozói ötletházak és ötletközpontok létrehozásával.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések