A 27 tagország közül egyedül Nagy-Britannia tartózkodott a szakértői megbeszélésen, az összes többi tagállam képviselője egyértelműen ellenezte a bizottság javaslatát. A kérdés a mezőgazdasági miniszterek tanácskozása elé kerül majd. A bizottság előtte - egy szóvivője szerint - elemezni fogja a szakértői értekezlet véleményét.
Az Európai Parlament zöldjei azonnal azt sürgették, hogy a bizottság ejtse az amerikai klóros csirke importtilalmának felfüggesztését. A tilalom 1997 óta van érvényben. "Az emberi fogyasztásra szánt csirkehús klóros tisztítása elfogadhatatlan az EU-ban, és nem kap többséget sem az Európai Parlamentben, sem a tagállamokban" - jelentette ki Monica Frassoni, a Zöldek egyik társelnöke.
Az Egyesült Államokban klórvegyülettel, illetve három másik vegyszerrel fertőtlenítik a csirkehúst a szalmonella és más baktériumok ellen. Az Európai Unióban ezzel szemben a tojásból való kikeléstől kezdve az egész tenyésztés során igyekeznek eleve megelőzni a bakteriális fertőzést.
A klóros csirke kérdésében hosszú ideje van feszültség az EU és az Egyesült Államok között. Günter Verheugen, az EU ipari ügyekben illetékes német biztosa régóta küzd az importtilalom feloldásáért, amivel nemcsak az egyes tagállamok körében, hanem a bizottságon belül is ellenérzéseket keltett.
Az európai élelmiszerbiztonsági hatóság legújabb szakvéleménye szerint az a négy fertőtlenítőszer, amelyet az Egyesült Államokban használnak a csirkehús kezelésére, nem jelent egészségügyi kockázatot.