FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Lenullázott elnökjelöltek
Kóka János új slágerével szólva: kékül a szívük a magyar liberális vezetőknek, fokozódik az izgalom a három madár pártjában. A szombati rendkívüli országos tisztújító küldöttgyűlést fordulópontnak tartja a közvélemény: vajon melyik elnökjelölt győz a választáson, melyikük programja mentén indulhat el az SZDSZ defibrillálása a tetszhalott állapotból?
Létrehozva: 2008. június 5., 06:37

A megismételt küldöttgyűlésre a tavalyi elnökválasztási csalások miatt van szükség. Nem árt megemlékezni ezekről a homályos esetekről most, amikor a balliberális közbeszédben újra a gonosz, nyugdíjasfaló Orbán Viktorról van szó az elkisgazdásodó SZDSZ kényszer-elnökválasztása helyett. Kóka János tavaly tavasszal azt ígérte: tíz százalékra fogja felhozni a liberális pártot. Ez azonban nem sikerült neki: a legutóbbi felmérések szerint a biztos választók mindössze egy százaléka szavazna ma az SZDSZ-re. Pártvezetői teljesítménye és gazdasági miniszteri eredményei miatt Kóka kiérdemelte a Mr. Egy Százalék címkét. A politikus ráadásul a Szonda népszerűségi listájának első helyét foglalja el - hátulról.

Az SZDSZ elnöke 2007 decemberében úgy nyilatkozott: "Ha sikerül túl lennünk az egészségügy és a közteherviselés reformján, akkor már nem kell annyi új konfliktust nyitni, a meglévőket kell jól menedzselni 2010 tavaszáig." Akkori gondolatait tökéletesen felülírta a valóság: az egészségügyi reform megbukott, a közteherviselési reform el sem kezdődött. Mindezek hatására pedig mégis új konfliktusokat nyitott Kóka János. A zsákutcából való kitolatás érdekében ugyanis igen aktív politizálásba kezdett: kilépett a koalícióból, kvázi ellenzéki pártot csinált az SZDSZ-ből, és azóta kívülállóként ütögeti az asztalt adócsökkentési terveivel. Mi azonban úgy emlékszünk, mintha gazdasági miniszterként kevesebbet tett volna kék szíve ügyéért. Az ellenzékiség is nehezen megy Kóka pártjának: az esetek döntő többségében megszavazza a kormány álláspontját a parlamentben.

Az egy ideig ügyes(kedő) politikusnak tűnő Kóka klasszikus hibákat követett el: villámgyorsan meg tudta szerezni a hatalmat (miniszteri pozíciót, majd pártelnökséget is szerzett), de ezután nem volt képes megtartani . Dicstelenül végződött miniszteri karrierje után úgy tűnik, pártvezéri korszakának is vége lesz: rossz stratégiai döntései miatt nem tudott kitörni nehéz helyzetéből, sőt maga korlátozta saját mozgásterét.

Fodor Gáboron viszont - Kókával ellentétben - nehéz fogást találni. Ma is kétszer olyan népszerű, mint Kóka (42:21 pont Fodor javára). Fodor mindig a hatalom közelében, de soha nem a hierarchia tetején tevékenykedett. A Fidesz második embere volt egykor, de az SZDSZ-ben is örök második lett: szerepe a hangadók és a valódi potentátok között a szimbolikus jelenlétre és az SZDSZ pozitív üzeneteire redukálódott. A tavalyi - elcsalt - elnökválasztáson pedig alulmaradt Kóka Jánossal szemben. Ráadásul a kárpótlásként kapott környezetvédelmi posztról (ami növelte népszerűségét) Kóka és Gyurcsány játszmája miatt kellett rövid idő után lemondania.

Vetélytársához hasonlóan Fodor sem támogatja szóban az SZDSZ feltételek nélküli visszatértét a koalícióba. Kijelentette, hogy egy Gyurcsány vezette MSZP-kormánnyal nem kötne újra szerződést. Fodor pártelnöki stratégiájának alapja az SZDSZ nyitása lenne: visszaszerezné az egykori liberális szavazók támogatását. Kérdés, hogyan. Az SZDSZ-től eltávolodó százezrek azon politika miatt ejtették a kispártot, amelyet Fodor Gábor mindvégig támogatott. A politikus másik jelszava a felelősség - de miért hinnénk el ezt róla és az SZDSZ-ről, ha hosszú évek óta kormányozzák az MSZP-vel egyetemben - a gazdasági csőd felé az országot?

Az SZDSZ elnökjelöltjeinek mostani politikája egy lenullázódott párt politikusainak vergődését idézi. A választók kilencvenvalahány százaléka amúgy sem támogatja a párt nézeteit, a szimpatizánsok maradékát pedig az elmúlt hónapok belső torzsalkodásai és hibás stratégiai döntései morzsolták tovább. Ha Kóka János nyer, biztos bukás vár az SZDSZ-re, míg ha Fodor Gábor nyer, akkor több esély marad az újrakezdésre - ezt viszont az MSZP-től való világos elhatárolódással lehet biztosítani. Ha Fodorék újra szövetséget kötnek a szocialistákkal, akkor szintén biztos bukás vár az SZDSZ-re. Ha a liberálisok megszavazzák a költségvetést, minden kiugrási kísérlet hiábavalónak bizonyulna. Ha nem szavazzák meg, elbukik a kormány, és jöhetnek a választások. Azon pedig egy százalék lesz az esélyük. Szabad madarak tépik egymást, kalitkába zárva.