fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A holnap energiacimkéje
2008. június 5., 11:02
Az energiacimke jelenleg A-tól G-ig osztályozza a háztartási gépeket energiahatékonyságuk szerint (az "A" a leghatékonyabb, a "G"-be tartozók akár 150-400 százalékkal is többet fogyaszthatnak, mint az "A" kategóriások). Miért fontos az energiacimke revíziója?

A CECED, a háztartási gép gyártók szervezete sürgeti az Európai Uniót: A megfelelő támogatási konstrukciókkal gyorsítsák fel a piac-átalakítást, a régi, energiapazarló háztartási gépek korszerű, energiahatékonyra történő cseréjét Európában, hogy csökkenjen a CO2 kibocsátás. Ennek a folyamatnak a részét képezi az energiacimke felülvizsgálata is.

• Az európai háztartási gépek túlnőtték annak a jelenlegi energiacimke rendszernek határait, amely energia hatékonysági mutatóval segíti a vásárlókat a megfelelő termék kiválasztásában.

• Az energiacimke rendszer hatékonyságának megőrzése érdekében a háztartási gép gyártók felhívást tesznek közzé egy új, dinamikus, nyitott végű osztályozás kialakítására, az EUenergiacimke rendszerének revíziójával összefüggésben.

• Az iparág ugyancsak felhív arra, hogy a jelenlegi "B" osztályú hűtőgépeket és fagyasztókat teljesen vonják vissza a jogszabályozás átalakításával egyidejűleg (előreláthatóan 2009-ben), továbbá a jelenlegi "A" osztályú hűtő- és fagyasztógépeket 2013-ig.

Az étel akkor is lehet finom, ha energiatakarékosan készül - konyhai trükkjeibe avatott be Kovács Lázár mesterszakács, aki vasalók maradék melegén sütött tükörtojást tálalt. Ő maga is sok energiát és ezáltal pénzt takarít meg vendéglőjében és otthoni konyhájában is. A Környezetvédelmi Világnap alkalmából a Lázár Vendéglőjében tartott sajtótájékoztatón Rajnai Attila, az Energia Központ Kht. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az újonnan alakult Közlekedési, Hírközlési, Energiaügyi Minisztérium tovább folytatja az energiahatékonyság támogatását, újabb pályázati kiírások jelennek meg a NEP keretében, amelyek megtalálhatóak a www.energiakozpont.hu honlapon.

Az Energia Klub programvezetője, Király Zsuzsa felhívta a figyelmet "Lakcimke" programjukra, amely a lakóépületek energiahatékonyságát hivatott emelni, az épületek energia tanúsítványa a jövőben egyre nagyobb szerepet fog kapni.

Az energiacimke jelenleg A-tól G-ig osztályozza a háztartási gépeket energiahatékonyságuk szerint (az "A" a leghatékonyabb, a "G"-be tartozók akár 150-400 %-kal is többet fogyaszthatnak, mint az "A" kategóriások).

Miért fontos az energiacimke revíziója?

Azért, mert az elmúlt évtizedek gyártói befektetéseinek és önkéntes kötelezettségvállalásainak eredményeként ma Európa-szerte a boltokban kapható háztartási készülékek több, mint 90%-a legalább "A" energiaosztályba tartozik (sőt, a hűtő- és fagyasztógépeknél már megjelent az "A+" és "A++" minősítés is). Vagyis mára a legtöbb termék elérte az alkalmazott energiacimke osztályozás legfelsőbb szintjét, ezért szükségessé vált az osztályozási rendszer átgondolása, átalakítása, hogy hosszú távon is alkalmas legyen az egyre hatékonyabb eszközök bemutatására és az elavult termékek kiszorítására a piacról.

Mészáros Fanni, a CECED Magyarország cégvezetője ismertette a CECED, az európai háztartási gép gyártók szervezetének felhívását. A CECED javaslatot dolgozott ki az energiacimke korszerűsítésére, amelyben megállapítja, hogy a klímaváltozás napjainkban igen gyakori a politikusok szótárában. Az EU vezetői ambiciózus célkitűzésekkel kívánják fékezni a globális felmelegedést. Elkötelezték magukat az energiahatékonyság 20%-os növelésére és az üvegházhatású gázkibocsátás 20%-os csökkentésére 2020-ra (az 1990-es szinthez képest). A célok eléréséhez szükséges és kidolgozandó energiapolitika pedig egyértelműen igényli a jelenlegi technológiai jellemzőknek megfelelő energiacimke létrejöttét.

A CECED egy új, nyitott végű cimkerendszert javasol, amely rugalmasan képes követni az egyre fejlődő termékeket. Egy ilyen cimke 1-től 7-ig emelkedő számsorával jellemezni tudja a relatív energia hatékonyságot. Az új címkézési rendszer a következő előnyökkel járna:

1. Lehetővé tenné a csúcstermékek folyamatos értékelését a felső kategóriában és az alsó kategóriák kivezetését a piacról.

2. A színskála meghagyása segítené a fogyasztóknál a már jól ismert "termékazonosítást".

3. A vásárlókat a színskála továbbra is segítené a legmagasabb minőségű termékek kiválasztásában.

4. A folyamatos osztályzás-frissítés nem zavarná össze a vásárlókat, mivel pl. egy 7. osztályú készülék akkor is 7. osztályú marad, ha közben egy 8-as osztályzás is megjelenik a csúcson.

5. A jövőbeli 8., 9., stb. kategóriák jellemzői már előre tudhatóak, ez kiszámíthatóságot jelent a piac számára, és ugyanakkor rugalmasságot a nemzeti hatóságok számára.

6. Ez a rendszer egy igazi, nemzetközi összehasonlító osztályozás alapja lehet, amely támogatja a háztartási készülékek hatékonyságának globális összehasonlíthatóságát, egységesítését.

A CECED és a CECED Magyarország javasolja az új cimkerendszer jogszabályba iktatását, ugyanakkor a leggyengébb kategóriájú termékek kivezetését a piacról. A háztartási gép gyártók készek a jelenlegi "B"-osztályos hűtők és fagyasztó kivezetésére, amint az új szabályozás hatályba lép, továbbá a jelenlegi "A" osztály kivezetésére 2013-ig.

A CECED Magyarország jó munkakapcsolatot alakított ki a korábbi gazdasági és környezetvédelmi tárcával és igyekszik az utód tárcákkal felvenni a kapcsolatot, folytatni a korábban elindult együttműködést, közösen keresni azokat az eszközöket, megoldásokat, támogatási formákat, amelyekkel a hazai piacátalakítás a leghatékonyabban érhető el itt Magyarországon. Az Európai Unió minden tagállamában folyik ez a munka és több ország is (pl. Olaszország és Spanyolország) remek példával jár elöl az állami szféra szerepvállalásával. (Az olasz jogszabály szerint személyi jövedelemadó kedvezmény vehető igénybe az alábbiak szerint:

• hűtőgépek, fagyasztók és ezek kombinációi helyettesítésekor, vagyis új készülék vásárlásakor, ha a régi leadásra kerül, abban az esetben, ha az új készülék legalább A+ energiaosztályú,

• és a tranzakció megfelelő dokumentációval alátámasztott, 20%-a az éves szinten fizetendő adónak levonható az adóalapból, készülékenként maximum 200 EUR értékig. A támogatásra első körben 2007-ben volt lehetőség. A támogatás eredményeként 2006-hoz képest darabszámban 11%-ról 27%-ra, értékben pedig 12,3%-ról 29,6%-ra nőtt az A+ és A++ hűtőgépek és fagyasztók eladása, továbbá 22.000 tonna CO2 kibocsátás korlátozást értek el. A program sikere eredményeként a támogatást további 3 évvel meghosszabbították a 2008-2010 időszakra. Ettől a 3 évtől 100.000 tonna CO2 kibocsátás korlátozást várnak eredményként.)

(greenfo.hu)