A felsőháznak még szintén rá kell bólintania a szerződésre, de ez már csak formalitás. Hollandiával 16-ra emelkedik azoknak az EU-tagországoknak a száma, amelyek jóváhagyták a tavaly aláírt dokumentumot. Magyarország elsőként, még tavaly megerősítette a szerződést. Mind a 27 tagállamnak ratifikálnia kell ahhoz, hogy - a tervek szerint jövőre - életbe lépjen. Hollandia három éve népszavazáson elutasította a reformszerződéshez tartalmában nagyon hasonlító uniós alkotmányos szerződést.
Így az végül nem is tudott hatályba lépni. Most azonban nem volt szükség referendumra, a törvényhozás e nélkül is dönthetett róla.
A reformszerződést a tagállamok közül egyedül Írországban kell népszavazáson ratifikálni, ott a voksolást a jövő hét közepén rendezik. Brüsszelben azt tartják az utolsó nagy próbának, amelyet követően várhatóan már semmi nem áll a szerződés törvényerőre emelkedésének útjában.
Az eddigi uniós szerződéseket egységesítő dokumentum hágai parlamenti vitájában Jan Peter Balkenende kormányfő azzal érvelt, hogy lényeges eltérések vannak az egykoron elvetett alkotmánytervezet és a mostani szöveg között, és az utóbbit a közvélemény széles körben támogatja.
Az országban nagykoalíció működik kényelmes parlamenti többséggel. Valamennyi koalíciós párt támogatta a dokumentumot, viszont az ellenzéki - szélsőbaloldali nézetekkel is bíró - Szocialista Párt ellene szavazott, mert a kormányfővel ellentétben úgy vélte, túlságosan sok megmaradt benne az alkotmányos szerződésből.