A héten esedékes ír népszavazás is "abszurd". A londoni jogi fórum elé egy magánszemély kezdeményezésére került az EU-referendum ügye. Stuart Wheeler nagyvállalkozó keresete szerint ugyanis a brit választók "törvényes elvárása" a népszavazás a londoni alsóházban már jóváhagyott EU-szerződésről.
A brit parlament választott kamarájának kormánypárti többsége márciusban szavazta meg a tory ellenzék által mereven ellenzett uniós reformegyezséget, amely a korábbi alkotmányos szerződés (tervezet) helyébe lép. A kibővített EU működésének szabályozására kidolgozott, eredeti alkotmányos szerződésről korábban a kormányzó Munkáspárt is referendumot ígért, de a tervezet a holland és a francia népszavazásokon elbukott, mielőtt a brit népszavazást kiírták volna.
Az új szerződésről a Labour szerint nem kell referendumot tartani, mert az már nem ölti alkotmány formáját. Erről azonban komoly belpolitikai vita folyik azóta, hogy az uniós tagállamok vezetői az új szerződéstervezetet tavaly aláírták.
A konzervatív ellenzék szerint ugyanis a Lisszaboni Szerződés jórészt csak a nevében különbözik a korábbi alkotmányos tervezettől, tartalmában szinte megegyezik azzal.
Wheeler, aki a fogadóiparban szerezte 40 millió fontos vagyonát, a márciusi alsóházi jóváhagyás után ugyanezzel az érvvel támadta meg a londoni felsőbíróság előtt a népszavazás szükségtelenségét valló brit kormányálláspontot, azt kérve: a jogi fórum mondja ki, hogy a korábbi referendum-ígéret miatt ez a döntés törvényellenes.