"Nincs B terv arra az esetre, ha Dublin leszavazza a lisszaboni szerződést" - jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Írországban csütörtökön tartanak népszavazást az Európai Unió tulajdonképpeni reformszerződéséről, és a múlt heti közvélemény-kutatási eredmények a dokumentumot elutasító szavazatoknak jósolnak többséget. Márpedig ha az írek nem ratifikálják a szerződést, akkor nem léphet érvénybe 2009. január 1-jén, így az európai parlamenti választásokat sem tarthatják a tagállamok az új rend szerint. Írország az egyetlen, ahol referendummal döntenek, a többi tagországában a parlament szavaz, illetve szavazott a dokumentumról. A képviselők többsége támogatja a szerződést, így az uniós vezetők a népszavazást várják feszülten.
Az Európai Bizottság múlt pénteken kérte az íreket, hogy szavazzák meg a szerződést. Angela Merkel német kancellár és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke áprilisban kampányolt az igenek mellett a szigetországban. "Remélem, hogy minden ország elfogadja a dokumentumot, mert hiszen ez az ésszerű út" - hangoztatta nemrégiben François Fillon, Franciaország kormányfője. A francia szavazók egyébként már adtak okot hasonló elkeseredésre az unió szorosabb együttműködését támogató politikusainak. 2005-ben elutasították az eredeti reformszerződést, és ebben követték őket a hollandok is. Írország a nizzai szerződést utasította el 2001-ben. Ha mégis az igenek győznének, akkor Párizs a lisszaboni szerződés által megvalósuló újításokra összpontosíthatna. Egyelőre azonban a nemek vannak túlerőben.
A britek nemet mondanának
Kivizsgálja a brit legfelsőbb bíróság a londoni kormánynak azt a döntését, amely szerint Nagy-Britanniában nem tarthatnak népszavazást a lisszaboni szerződésről. Tony Blair korábban azt ígérte, hogy referendumon dönthet az ország a dokumentumról, ám utódja, Gordon Brown a parlamentre bízta a voksolást. A munkáspárti kormányfő döntését egy konzervatív milliárdos, Stuart Wheeler támadta meg. A testület várhatóan ma hirdeti ki ítéletét. A britek egyébként még az íreknél is szerződésellenesebbek, egyes felmérések szerint kilencven százalékuk szavazna nemmel.