fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Védtelen állampolgár
2008. június 11., 00:25
Toroczkai Lászlóról leginkább azt tudja a közvélemény, hogy tiltakozó gyűléseken vesz részt, s ott általában beszédeket mond. A rendőrség ezért néha őrizetbe veszi, olyankor bilincsbe verik és házi őrizetben tartják. 2006 szeptembere óta ilyesmin nem lepődnek meg az emberek. Most azonban más történt. Toroczkai Lászlót visszafordították a torontói repülőtérről, és nem engedték be a messzi Kanadába. Az elégségesnél is jóval gyengébben csordogáló információk szerint a fent nevezett magyar állampolgárt nem tiltották ki Kanadából, ám azt értésére adták, hogy turistaként még visszatérhet, de beszédet nem tarthat sehol. Miért? Mert belekerült abba a különleges figyelemmel kísért körbe, amely a terroristagyanús személyeknek dukál.

Toroczkai sokat szerepelt a hídfoglalástól a kormányellenes tüntetésekig, TV-székház ostromig, járta a magyarlakta területeket, összetűzésbe került néhányakkal, így a róla elkészített akta bizonyára vaskosabb egy átlagpolgárénál. Budapest pedig olyan jóban van Ottawával, hogy felhívta figyelmét a Torontóba igyekvő magyar fiatalemberre. A politikailag aktív előélet Kanadában a terrorizmus szinonimája, legalábbis így, az események fényében úgy tűnik. Azaz a világot rettegésben tartó terrorizmus szempontjából a legkevésbé is gyanús, aktív közéleti szerepet vállaló személyek a szemükben potenciális erőszakoskodók, robbantók, elvakultan vallásosak vagy késsel rohangálók, egyszóval terroristák. Toroczkai személyét illetően mélyebb szociológiai ismeret hiányában nem tudhatjuk, hogy vajon miféle indítékai vannak, ám akárhogy csűrjük-csavarjuk a szót, mégsem nevezhető terroristának. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom pedig nem rokon az al-Kaidával vagy a Tamil Eelam Felszabadító Tigriseivel. Ezt minden bizonnyal Kanada is tudja. Mégis, úgy döntött, hogy egy magyar állampolgár nem léphet az ország területére, annak ellenére, hogy a vízumkötelezettséget néhány hónappal ezelőtt törölte el velünk szemben, így elvben jobban bíznak bennünk.

Vajon megteheti-e ez a baráti, szövetséges állam, hogy viszszafordítsa honfitársunkat indoklás nélkül? Igen, ehhez minden joga adott. A dühítő inkább az, hogy ezt vélhetően budapesti javaslatra tette. Amely javaslat megtételére viszont semmi oka és joga nem volt Budapestnek, épp azért, mert egy "politikai kérdésekben aktív" személy Magyarországon nem azonos a terroristával, még akkor sem, ha a Gyurcsány-kormány a kérdést így kezeli. S ha a rendelkezésre álló információink helytállóak, és valóban Budapestről érkezett a figyelmeztetés Kanadának Toroczkai látogatásáról, akkor a Nemzetbiztonsági Hivatal egy magyar állampolgár érdekei ellenében cselekedett, ami elképesztő.

Saját titkosszolgálata ne korlátozza polgárait, hanem éppen ellenkezőleg! Tegyen meg mindent védelmükben, jogaik gyakorlását még akkor is segítse elő, ha épp országa vezetését bíráló beszédet akar tartani! Ez amolyan demokratikus alapvetés. Kanada a beszámoló szerint esélyt sem adott Toroczkainak, hogy meggyőzze a hatóságokat. Ha feltesszük, hogy Kanadát nem a magyar nemzetbiztonságiak irányítják, akkor van mérlegelési joga a külföldről érkezett tanács ellenére is. Mérlegelhették volna, hogy Kanada fennálló rendjére vagy a világbékére nézvést fenyegetést jelent-e a magyar férfi előadása egy Trianon-emlékülésen. Dönthettek volna úgy, hogy a javaslat ellenére hagyják találkozni Toroczkait a kanadai magyarokkal. De nem így döntöttek. Ez a történet nem Toroczkai Lászlóról szól. Hanem egy magyar állampolgárról a tízmillió közül, akit nem vett védelmébe hazája.

(Sitkei Levente, Magyar Nemzet)