ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Három-öt éven belül nem lesz szakorvos és ápoló

Három-öt éven belül nem lesz szakorvos és ápoló, aki ellássa a betegeket; a témában rendezett keddi háttérbeszélgetésen a szakemberek kritikusnak, katasztrofálisnak és tragikusnak jellemezték az egészségügyben kialakult szakemberhiányt.
Létrehozva: 2008. június 11., 07:48
nyomtat küld

A résztvevők sürgős beavatkozásra szólították fel a kormányzatot, elsősorban az ágazatban dolgozók anyagi megbecsültségét, a munkakörülményeket és a képzés, továbbképzés rendszerét említve.

Vízvári László, az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet (ETI) igazgatója úgy vélte, hogy a szakképzés "elgyengítésével", a szakiskolák bezárásával, összevonásával az oktatás nehézkessé vált. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a háttérbeszélgetésen a kritikus munkaerőhiányt "forró témának" nevezte. Véleménye szerint a politika évek óta arcátlanul figyelmen kívül hagyja a szakma vészjelzéseit.

Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke úgy vélte, hogy az egészségügyi rendszerből - egy tavalyelőtti felmérésük szerint - 2.500 szakorvos hiányzik. A siófoki kórház főigazgatója szerint a "stabil" szakemberhiány miatt betarthatatlanok az uniós munkaidő-direktívák. Az MKSZ elnöke úgy jellemezte az ágazati munkaerőhiányt, hogy "ez már nem a 24. óra, itt már lépni kell". A rövid távú megoldást a kórházszövetségi vezető abban látja, hogy a pályaelhagyókat, a gyógyszercégeknél dolgozókat kellene visszacsábítani az orvosi pályára, természetesen megfelelő jövedelem mellett. Varga Ferenc kifejtette, hogy a jelenlegi - intézményekre lebontott - ellátási kapacitásokat át kell tekinteni, de még ennek esetleges megreformálása sem ad garanciát arra, hogy egyes szakmákban nem lesz hiány orvosból.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint is mintegy 3.500-4.000 szakdolgozó hiányzik a rendszerből. A rövid távú megoldást abban látja a kamarai elnök, hogy egyszeri plusz forrást kell szánnia a kormányzatnak az alapbéremelésre, amelyet ő 10-15 százalékban jelölt meg. Ezután - folytatta - úgynevezett sávos rendszerben emelkednének az ágazati fizetések, amelyekre kormányzati garanciát is adni kell, továbbá az egyéb juttatásokat is vissza kell állítani. Ezenkívül a képzés rendszerét reformálnák át úgy, hogy az ápoló szakképzés idejére ösztöndíj járna, illetve az uniós direktívának megfelelően el lehetne kezdeni az érettségi előtti szakképzést. Balogh Zoltán megjegyezte: a környező országokból érkező munkaerőnek már évek óta nem Magyarország a "végállomása", mert ezen országok uniós csatlakozásával a jobb megélhetés reményében Nyugat-Európában próbálnak jól, jobban fizető állást találni az ápolók, nővérek, szakasszisztensek.

A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakemberei által készített januári felmérés - amelyben 418 rezidens orvos vett részt - azt mutatta, hogy a rezidensek kicsit több mint egyharmada a fővárosban szeretne dolgozni, hatvan százalékuk valamelyik megyeszékhelyt jelölte meg leendő munkahelyeként, és mindössze 6,5 százalékuk menne egyéb városba.

A kutatás kitért a külföldi munkavállalásra is, a válaszadók 67,3 százaléka gondolkodik azon, hogy más országban vállaljon munkát, bár a kutatók megjegyzik, ez nem jelenti azt, hogy ők rövidesen el is hagynák Magyarországot. Célországként a válaszadók Nagy-Britanniát, Németországot, Ausztriát, Svédországot és Írországot jelölték meg. A motivációra irányuló válaszokból kiderült, hogy elsősorban a jobb anyagi helyzetért, a jobb életminőségért és munkakörülményekért mennének külföldre az orvosok.

Arra a kérdésre, hogy mennyi lenne az a havi nettó jövedelem, amiért nem mennének külföldre, a kezdő orvosok 200 ezer, a szakorvos-jelöltek 300 ezer, a végzett szakorvosok pedig a nettó 400 ezer havi fizetést jelölték meg átlagosan. Egy kezdő orvos átlagos havi nettó fizetése jelenleg 93 ezer, a szakorvos-jelölteké 90 ezer, míg egy frissen végzett szakorvos átlagosan 100 ezer forint nettó jövedelemmel számolhat.

A szakemberek hangoztatták, hogy az egészségügyi szakemberhiány nem sajátságosan magyar probléma, az unió számos országában prioritásként kezelik ezt a problémát. A témában jövő héten konferenciát tartanak Budapesten az európai bizottság támogatásával, amely fórumon a az európai unió cselekvési tervét fogják bemutatni.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések