Kína tavaly 8 százalékkal növelte széndioxid-kibocsátását, amely a Föld felmelegedéséhez vezető üvegházhatás egyik fő okozója. A légkörbe jutott széndioxid mennyiségének növekedését 2007-ben kétharmadrészben Kína idézte elő.
Az ázsiai ország tavaly 14 százalékkal szárnyalta túl a korábbi legnagyobb kibocsátót, az Egyesült Államokat. Mint a The New York Times megjegyezte, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) korábban már előrejelezte, hogy Kína 2007 végéig feltehetően a világ vezető széndioxid-kibocsátójává válik, s ez a friss adatok szerint beigazolódott.
A nagy tempóban növekvő kínai gazdaság kibocsátása az elkövetkező években várhatóan jelentős mértékben bővülni fog. A szénfüggő kínai gazdaság az utóbbi időben a legszennyezőbb iparágakban érte le a leggyorsabb növekedést, a cement-, az alumínium-, valamint a síküveggyártásban.
Kína kibocsátásának egyötödét a cementégetők adják, amelyek központi szerepet játszanak az 1,3 milliárdos népességű országban zajló építkezési lázban. Az építkezéseket fokozza az olimpiára való felkészülés és a múlt hónapban történt pusztító földrengés utáni újjáépítés.
A statisztika szerint az egy főre eső széndioxid-kibocsátásban azonban az Egyesült Államok vezet, szinte behozhatatlanul. Átlagosan minden amerikaira 19,4 tonna káros gáz jut. Ugyanez a mutató Oroszországban 11,8, az Európai Unióban 8,6, Kínában pedig 5,1 tonna.
Elemzők megjegyzik: sem az Egyesült Államok, sem Kína nem csatlakozott a 2012-ben lejáró kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvhöz, amelyet a tervek szerint egy 2009 végén Koppenhágában aláírandó új megállapodás fog követni. A világ szénkeresletének 80 százalékát Kína támasztja az IEA szerint, de a széntüzelésű erőműveknek az Egyesült Államok iparában is központi szerepük van. Az olajár idei emelkedése pedig csak felerősítette a legszennyezőbb szénerőművek iránti érdeklődést.