fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szapáry György: rajtaütés helyett
2008. június 16., 09:59
A magyar gazdaságpolitika sikertelenségét mutatja, hogy a szlovákok nemcsak a gazdasági növekedés és az euróbevezetés, de már az egy főre jutó GDP terén is lekörözik hazánkat - mondja Szapáry György. A jegybank korábbi alelnökét Orbán Viktor felkérte, hogy képviselje a Fidesz gazdaságpolitikai programját a nemzetközi pénzügyi intézmények előtt.

- Valósnak tartja azt a veszélyt, hogy egy jobboldali kormány megalakulását követően a külföldi befektetők kivonuljanak hazánkból?

- Nem.

- Miként látják a magyar gazdaságot a nemzetközi befektetők?

- Bizonytalanság jellemzi őket, mert kisebbségi kormányunk van. Nem lehet előre látni, hogyan fog alakulni a gazdaságpolitika. Jobb volna előre hozott választásokat tartani, az új kormány pedig több évre szóló gazdaságpolitika meghirdetésével erősíthetné a külföldi befektetők bizalmát. Nem gondolom, hogy a nemzetközi tőke kivonulna Magyarországról, ha új kabinet lépne hivatalba. Épp ellenkezőleg. A mostani gazdaságpolitika nem megbízható, kapkodó. Az utóbbi hat évben egyre távolodtunk az euró bevezetésétől; az pedig, hogy a szlovákok a gazdasági növekedés, az euróbevezetés és az egy főre jutó GDP terén leköröznek minket, Magyarország kudarcának félreérthetetlen jele.

- Milyen gazdaságpolitikát várnának a külföldi befektetők az új kormánytól?

- Hiteleset. Hogy a kormány azt csinálja, amit a programjában meghirdetett. Másrészt olyan lépéseket várnak, amelyekkel - az egyensúly fenntartása mellett - fel lehet gyorsítani a gazdasági növekedést. A következő kabinetnek egyszerre kell csökkentenie az inflációt, a költségvetés hiányát és az államadósságot, s beindítania a gazdaság megerősödéséhez elengedhetetlen hosszú távú reformokat.

- Orbán Viktor szerint el kellene gondolkodni az adósság átütemezésén is.

- Az államadósság leghatékonyabb átstrukturálását az jelentené, ha az új kormány olyan kiszámítható gazdaságpolitikát folytatna, amely lehetővé tenné, hogy az állam egyre hosszabb futamidejű kölcsönöket egyre alacsonyabb kamaton tudjon fölvenni a költségvetés finanszírozására.

- Két éve úgy nyilatkozott lapunknak, hogy lopakodó reformokkal nem lehet sikereket elérni. Most milyen reformokat tartana szükségesnek?

- Most az is bebizonyosodott, hogy rajtaütésszerű reformokkal sem lehet eredményt elérni. Ez történt az egészségügyben, ahol az átalakításokat sem a szakma, sem a társadalom nem támogatta. A hosszú távú reformok közül továbbra is az egészségügyi az egyik legfontosabb, de ez nem lehet egyenlő a források kivonásával. Reformokon a visszaélések és a pazarlás megszüntetését értem, amit jól láthatunk a nagy állami beruházásoknál is. Az oktatásban is elkerülhetetlenek az átalakítások: igazodni kell a gazdaság igényeihez. Meg kell teremteni a nyugdíjrendszer hosszú távú finanszírozhatóságát, de szükség van adó- és járulékcsökkentésre is, ez viszont nem megy az állami kiadások visszaszorítása nélkül. A szociális hálót úgy kell újraszőni, hogy az javítsa a munkavállalói kedvet. Az önkormányzatoknál csökkenteni lehet az adminisztratív kiadásokat, a veszteséges állami vállalatoknál - a MÁV-nál és a BKV-nál - pedig lépéseket kell tenni, amelyekkel a veszteségek mérsékelhetők.

- Amelyik kabinet ezt meglépi, nagy eséllyel megbukik a következő választáson. Nem zavarja, hogy egy kamikaze kormányba kaphat meghívást?

- Orbán Viktor felkérése - amelyet örömmel fogadtam el - egyelőre arról szól, hogy képviseljem a Fidesz alakuló gazdaságpolitikáját. Egyébként nem gondolom, hogy egy hiteles és kiszámítható gazdaságpolitikát folytató kormány elbukna, hiszen az ilyen gazdaságpolitika minden ember leghőbb vágya.

***

SZAPÁRY GYÖRGY

Belgiumban, a louvaini egyetemen közgazdaságtant tanult, s itt szerzett doktori diplomát is. • Több mint húsz évig a Nemzetközi Valutaalapnál dolgozott Washingtonban, 1990 és 1993 között az intézmény magyarországi képviselője volt. • 1993-1999 és 2001-2007 között a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. • 2008 februárjától a Közép-európai Egyetem tanára. • 2008 májusától az OTP Bank igazgatóságának tagja.

(Gyüre József, Heti Válasz)