A megbeszélés központjában az írek elutasító népszavazási döntése miatt az Európai Unió legújabb válsága állt. Ezen túl a kétoldalú kapcsolatokról és az Ukrajnához fűződő kapcsolatok fejlesztéséről volt szó, mivel Lengyelország az egyik legfőbb támogatója Kijev csatlakozási törekvéseinek. "Írországgal közösen kell megoldást kidolgoznunk, nem szabad őket elszigetelni az EU-ban, és a ratifikációnak meg kell történnie mind a 26 másik államban" - mondta Merkel egy közös sajtótájékoztatón.
Tusk maga is azt emelte ki, hogy a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell. "A népszavazási incidens nem szolgálhat ürügyül ahhoz, hogy azt mondjuk: az EU bezárta kapuit" szögezte le. A lengyel politikus a német kancellárral, illetve a visegrádi csoport többi tagjával folytatott megbeszélései alapján bizakodóan kijelentette, hogy "Európa megoldást fog találni a helyzetre, és felülkerekedik a ratifikálási válságon". S egyben elutasította a "kétsebességes Európa" létrehozásának gondolatát.
Tusk külpolitikai tanácsadója előzőleg közölte, hogy Lengyelország álláspontja változatlan a lisszaboni szerződést illetően, így folytatja a ratifikációs eljárást.