A fekete, fémszerű anyag képes teljesen elnyelni az elektromágneses hullámokat egy bizonyos frekvenciatartományban, így a fényt gyakorlatilag képes hővé alakítani.
"Három dolog történhet, amikor fény ütközik egy anyagnak", nyilatkozta Willie J. Padilla, a Boston College fizikusa és az anyag egyik fejlesztője. "Visszaverődhet, gondoljunk például a tükörre. Át is hatolhat rajta, ilyen az ablaküveg. A harmadik esetben elnyelődhet és hővé alakulhat. Ezt a metaanyagot pont ilyenre alakítottuk - nem veri vissza a fényt, nem is hagyja, hogy áthatoljon rajta, hanem elnyeli és hővé alakítja. Ez egyúttal azt jelenti, hogy képesek vagyunk olyan metaanyagot létrehozni, ami egy speciális frekvenciatartományban képes elnyelni a felületére eső összes fotont."
A totális elnyelést a fizikusok elsőként ezzel a metaanyaggal képesek demonstrálni. A fémszerű elemekből felépített, különleges felületű metaanyag tulajdonságait nemcsak a fizikai alapanyag szabja meg, hanem a kialakítás és az anyagszerkezet is, így képes sokkal "célzottabban" viselkedni beérkező sugárzás esetén.