Három hete jelentek meg Romániában a 2013-ig szóló fejlesztési terv első, uniós forrásokból finanszírozott gazdaságfejlesztési pályázatai. A román kiírások hasonlítanak az Új Magyarország fejlesztési terv pályázataihoz, de van egy lényeges különbség: az ottani kis- és középvállalkozások akár hatvan-hetven százalékos támogatási arányra is számíthatnak. Ezzel szemben hazánkban csak harminc, legfeljebb ötven százalék a támogatás. Amíg tehát Magyarországon egy cég 35 milliót nyerhet el egy uniós kiíráson, addig Romániában hetvenmilliót. Egy békéscsabai vagy debreceni vállalkozásnak ilyenformán érdemesebb a határon túl megvalósítania tervezett beruházását.
Az sem mellékes, hogy a romániai cégek ezzel versenyelőnyre tehetnek szert. Ha például egy ottani nyomda több támogatást nyerhet el fejlesztésre, akkor olcsóbban kínálhatja szolgáltatásait. Így egy magyar megrendelőnek is kifizetődőbb, ha ott köt üzletet.
A Románia által lehívható - megközelítőleg tízezermilliárd forintnak megfelelő - uniós források a magyar pályázatkészítő cégek érdeklődését is felkeltették. "Romániában még gyerekcipőben jár a pályázatírás, így van fantázia a magyar know-how exportálásában" - mondta lapunknak Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda (Mapi) vezérigazgatója. A Mapi a terjeszkedés részeként a közelmúltban kft.-ből zrt.-vé alakult, és hamarosan önálló társaságként jelenik meg a román piacon.
Az uniós kiírások Magyarországon is jó üzletet kínálnak. Hazánkban mintegy ötezer cég - amelyeknek a kilencven százaléka egyéni vállalkozó - foglalkozik pályázatokkal. Az elitcsoportot azonban mindössze tíz-tizenöt társaság alkotja. Hozzájuk köthető az ötvenmillió forintot meghaladó pályázatok hetven-nyolcvan százaléka. A legsikeresebb öt pályázatkészítő társaság éves árbevétele cégenként százmillió forintnál kezdődik.
A vállalkozások közül némelyek specializálódtak egyes területekre, mások többféle pályázatot is elkészítenek. Vannak, akik állandó munkatársak foglalkoztatása mellett külsős szakértőket is alkalmaznak. "Jobb különleges tudással rendelkező piaci szereplőknek megbízást adni, mert azoknak jóval több a tapasztalatuk, mint akik egyetlen cégnek dolgoznak - mondta Essősy Zsombor. - Ha például egy környezetvédelmi beruházás pályázatának elkészítéséhez mérnökre van szükségünk, akkor megkeressük a legjobbat."
A Mapi vezérigazgatója szerint 2013-ig és az azt követő egy-két évben az Új Magyarország fejlesztési terv elegendő megrendelést ad a vállalkozásoknak. Hogy utána mennyi európai uniós támogatásra számíthat Magyarország, az még a jövő kérdése.
Csak óvatosan!
A pályázatkészítők között vannak olyanok is, amelyek biztos pénzt ígérnek ügyfeleiknek, s előre elkérik a sikerdíjat. Az uniós pénzekért felelős szakemberek szerint azonban nem árt az óvatosság az ilyen cégekkel. Érdemesebb ismertebb vállalkozásokhoz fordulni, az egy-tíz millió forintos uniós pénzek elnyeréséhez pedig nem szükséges pályázatírót alkalmazni. A kisebb értékű kiírásokon szinte normatív alapon lehet támogatáshoz jutni.