fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pálinkás: Budapesten lesz az uniós tudásközpont!
2008. június 18., 12:00
Az Akadémia elnöke szerint bizonyosra vehető, hogy Budapesten lesz az unió innovációs központja. Pálinkás József az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta: részt vett a háttéregyeztetéseken és ennek alapján meri azt mondani, hogy Magyarországnak kedvező döntés születik ma Brüsszelben. Az elnök már egyeztetett Bajnai Gordon gazdaság miniszterrel a működési feltételek megteremtéséről. A tudományos testületnek sok feladata lesz és aktívan részt kíván venni az Európai Innovációs és Technológiai Intézet munkájában - tette hozzá Pálinkás József.

Várhatóan ma, az EU-tagországok állam- és kormányfői találkozója előtt egy nappal ülnek össze az unió tagországainak kutatási ügyekben illetékes miniszterei, hogy döntsenek az unió új innovációs központjának székhelyéről. A José-Manuel Barroso vezette bizottság egyik prioritása az európai technológiai és innovációs intézet létrehozása. A minta a híres amerikai massachusettsi Institute of Technology, a tengerentúli kutatásfejlesztés egyik zászlóshajója, de a gazdag nettó befizető uniós tagállamok földközelbe kényszerítették José-Manuel Barroso egekbe szárnyaló álmait, és a nagy önálló tudományos intézet helyett, amit egy újabb pénznyelőgépnek tartottak, csupán egy 50-60 főt foglalkoztató koordinációs hivatal létrehozására mondtak igent, amely a már meglévő európai kutatási kapacitásokat hangolja majd össze.

A székhelyre Budapest mellett Vroclav, Barcelona, illetve közös projektben Bécs és Pozsony is pályázott. A hivatalos magyar prezentációt május 22-én Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter tartotta Brüsszelben. Egy héttel később, amikor először összeült a miniszteri tanács a döntéshozatalra, gyakorlatilag már csak Vroclav és Budapest számított komoly jelöltnek, ám mivel Lengyelország már otthont ad egy uniós ügynökségnek, a túlnyomó többség Budapestet támogatta. Hajnali 2 órakor 8 órás alkudozás után mégis azzal álltak fel a miniszterek, hogy elnapolják a döntést. A halogató döntés 26:1-es állásnál született, vagyis Lengyelország egyedül maradt, de élt vétójogával. Hogy miért, az nem teljesen világos, hiszen Vroclav esélytelen volt, valószínűleg más területeken próbáltak valamilyen ellenszolgáltatást kapni a lengyelek a lisszaboni szerződés életbelépésével, de az ír népszavazási nem az új posztok elosztásáról szóló alkudozást levette a napirendről. A kulisszák mögül származó hírek szerint most már a lengyelek is igazodnak a többséghez és minden reális esély szerint ma Budapestet hirdetik ki győztesnek.

(radio.hu)