Mihail Szaakasvili szerdán Berlinben az Angela Merkel német kancellárral folytatott tárgyaláson annak a reményének adott hangot, hogy a Moszkvával és Tbiliszivel egyaránt jó kapcsolatokat fenntartó Németország ebben a közvetítésben kiemelkedő szerepet vállal.
Grúzia azzal vádolja Oroszországot, hogy támogatja az abház és a déloszét szeparatista törekvéseket. A két ország közötti viszony tovább romlott amiatt, hogy Tbiliszi a NATO áprilisban tartott bukaresti csúcstalálkozóján közvetett ígéretet kapott a csatlakozásra. A grúz elnök szerint az a veszély fenyeget, hogy az orosz-grúz konfliktus tovább szélesedik, ami kockázatot jelenthet egész Európára nézve.
Ugyanakkor egy sajtónyilatkozatban Szaakasvili igen mérsékelt hangot ütött meg az új orosz elnökkel, Dmitrij Medvegyevvel kapcsolatban. Úgy ítéli meg, hogy Medvegyev "jóval modernebb, óvatosabb és megfontoltabb", mint elődje, Vlagyimir Putyin volt, fogékonyabb az európai gondok iránt, s Oroszországot korszerűsíteni kívánja. "Medvegyevvel együtt kell működnünk" - jelentette ki Szaakasvili, aki a tárgyalások során is azt hangoztatta, hogy Tbiliszi kész együttműködni Oroszországgal.
A német kancellár támogatásáról biztosította a grúz álláspontot az Oroszországgal kialakult vitában. Hangsúlyozta, hogy a konfliktust tárgyalások útján kell megoldani. Németország a leghatározottabban támogatja Grúzia területi integritását - jelentette ki Merkel, aki közölte, hogy kormányának ezzel kapcsolatos álláspontjáról tájékoztatta Medvegyev orosz államfőt is. A kancellár szavai szerint ezen az alapon kell megoldást találni a konfliktusra.
Merkel megerősítette azt is, hogy Németország támogatja a kaukázusi köztársaság későbbi NATO-csatlakozását. Erre vonatkozóan azonban időpontot nem közölt. A NATO bukaresti csúcstalálkozóján Németország volt Grúzia - és Ukrajna - felvételének egyik leghangosabb ellenzője, arra hivatkozva, hogy el kell kerülni az Oroszországgal való viszony kiéleződését.