Itt a kánikula, bezárt az ország. Pontosabban az ország politikai csúcsain már startol a vakáció. A parlament is aluszik, rekordsebességgel engedték el a képviselőket, a nyári üdülési rohamban a hatalom talán azt hiszi: amit most nem tettek meg, ősszel majd rohammunkában elvégezhető. A kormány ugyancsak vakációs hangulatba ringatta magát. Van persze olyan tárca is, ahol inkább a kényszerszünet jelei tapasztalhatók. Az oktatási minisztériumban a következő tanév elkezdéséhez szükséges tárgyalások elakadtak, mert bizonytalanság uralkodik a jelenlegi miniszter személyét illetően - az apparátus kivár. Majd bolondok lesznek olyan intézkedéseket hozni, amit Hiller István esetleges utódja egy tollvonással megsemmisíthet.
A miniszterelnök egyelőre itthon tartózkodik: maradtak intéznivalói. Némi túlzással akár azt is mondhatnánk, hogy Gyurcsány Ferencet nagyrészt a közügyek tartják itthon, bár a szocialisták mai összejövetele csak irányvonalakat jelöl meg, a kormány konkrét teendőinek meghatározását ugyancsak őszre halasztották. Inkább úgy határoznánk meg: a kormány túlélési stratégiája kerül ismét terítékre. Ennek a tanácskozásnak is már félig-meddig vakációs jellege van, hiszen Dobogókő a helyszín.
A kormányfő valószínűleg meg fogja oldani azokat a komplikációkat is, amelyek fiának érettségije körül merültek fel, aztán jöhet a nyaralás. Épp Írországban üdül majd a Gyurcsány család, ott, ahol a lakosság nemrég nemet mondott az unió reformjára. Vajon a magyar miniszterelnök meggyőző munkát is tart majd a helybeliek körében, hogy az általa oly keményen bírált népszavazási döntésük helytelenségéről meggyőzze őket? Ez persze csak tréfa: a miniszterelnök úgy gondolja, hogy egész évi, fárasztó (és szerintünk eredménytelen) munkája nyomán kijár neki a pihenés a szép környezetben.
Ám legyen, de akkor pihenjen az egész ország! Mennek is nyaralni a magyarok külföldi és hazai üdülőhelyekre. Körülbelül minden harmadik állampolgár örvendhet ilyen "privilégiumnak": a lapunkban közölt felmérés szerint a lakosság 68 százaléka sehová sem tervez nyaralást. Nem tervez, mert nem engedi meg a pénztárcája - többek között a kormány áldásos tevékenysége nyomán. Tíz lakosból csaknem hét az átrobotolt év - vagy a még idegölőbb munkanélküliség - után nem engedheti meg magának az üdülés luxusát.
A hatalom csúcsán persze kiürülnek a hivatalok, a politikusok utazhatnak üdülni. Ha jobban belegondolunk, talán jobb is így: ameddig nincsenek itthon, legalább nem árthatnak az országnak.