fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gázálmok és a valóság
2008. június 30., 08:34
Lendvai Ildikó: "Lassan mondom, hogy az ország minden választópolgára megértse. Megértse Orbán Viktor is: nem lesz tandíj, lesz viszont alacsonyabb diákhitelkamat. Nem lesz fogyasztói gázáremelés, lesz viszont rezsitámogatás és magasabb családi pótlék." (2002. április 11. Tv2 Tények)

"Kovács László nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy (...) nem emelik a lakossági gázárakat." (2002. április 15. MTI)

Medgyessy Péter: "Kérem szépen. Nem lesz gázáremelés egyáltalán. Most mondom, húsz évre, hány évre ígérjem meg? Nem lesz gázáremelés..." (2002. április 18. M1 Aktuális)


Azóta csak egy tucatszor sikerült az árat megemelni, ami még akkor is szép teljesítmény, ha le kell szögezzük: ezeket a korrekciókat aligha lehetett volna elkerülni, hiszen a világpiaci drágulás, ha kilenc hónap késéssel is, de begyűrűzik hozzánk. Mivel a világpiacon az olajárakhoz van kötve a gázár, s tavaly óta az olajárak megduplázódtak, várhatóan mi sem kerülhetjük el a további áremelkedést sem. A Gazprom elnöke szerint, aki fő szállítónk, a következő esztendő végére a jelenlegi 140 dolláros olajárhoz képest 250 dolláros árra lehet számítani. Azon egyszerű oknál fogva, hogy sok százmillió kínai és indiai éppen most készül átülni biciklijéről új kocsijába. Mivel e folyamat csak most fog gyorsulni, aligha számíthatunk az olajárak esésére. Ha tehát Millernek igaza van, akkor még további negyvenszázalékos emelésre számíthatunk a jövő márciusig, majd egy szusszanásnyi szünet után újabb felfelé ívelő ág következik. A határ a csillagos ég, hiszen az orosz földgáznak még legalább húsz évig nem lesz igazi alternatívája. Egyrészt a technológiák fejletlensége miatt, másrészt azért nem, mert vigyázni fognak arra, nehogy más forrásból nagy mennyiségű nyersanyag érkezhessen be. A magyar kormányzatnak azonban már jóval előbb ki kell szabadulnia politikájának fogságából, mert kizárt, hogy a költségvetés bírni fogja az egyre nagyobb tételben jelentkező gázártámogatási igényeket. Márpedig a nyersanyag igazi drágulása csak most fog következni, s ezzel elkerülhetetlen lesz a támogatási keret bővítése is, amelyet egyszer már azért kellett visszavenni, mert nem bírta a büdzsé. Ugyanakkor a lakosság nem tehet arról, hogy az elmúlt harminc évben a háztartások kilencven százalékába bevezették a magas fűtőértékű orosz földgázt, amely most áldásból átokká válik. Ez a szintű függőség ugyanis mind a háztartások, mind az ország egésze szempontjából veszélyes. Az áremelkedés megmutatja, mennyire.

(Szalontay Mihály, Magyar Hírlap)