Lamassoure optimizmusát - annak ellenére, hogy a francia és a német köztársasági elnök sem írná alá az EU további fejlődését meghatározó dokumentumot - jórészt a felszólalók is osztották kedden Párizsban, az Európai Néppárt tanácskozásán.
Ez a kudarc a politikusok kudarca - válaszolta az MNO helyszíni tudósítójának kérdésére Szájer József, a Fidesz néppárti képviselője. Rámutatott: a politikusok felelőssége, hogy elmagyarázzák az embereknek, mit jelent a mindennapi életükben az EU. Természetesnek tekinti a közvélemény a határok lebontását, a szabad mozgást, a brüsszeli támogatásokat - holott egyáltalán nem biztos, hogy ez a végleges állapot; a társadalom támogatása nélkül pedig veszélybe kerülhetnek ezek a lehetőségek - figyelmeztetett Szájer. Lisszabon erősítené az Európai Parlament ellenőrző szerepét, duplájára emelné a bel- és igazságügyi együttműködés hatékonyságát - mondta Szájer, aki rámutatott: a parlamenti kontroll erősödésének köszönhető például, hogy Európa véget vetett az engedékenyebb bevándorlási politikának.
Az unió eddigi struktúrájának megváltoztatása mellett tette le a voksát Joseph Daul, a néppárt európai parlamenti csoportjának elnöke. Az emberi tényezőre helyezte ugyanakkor a hangsúlyt Patrick Devedjian, a Franciaországot kormányzó OMP elnöke. Aláhúzta: az ember nemcsak holmi terméke, de szereplője is a történelemnek.
A terrorizmus támadás a demokrácia ellen - hangsúlyozta a tanácskozáson Mayor Oreja, a néppárt parlamenti alelnöke a kedden főként a terrorizmus kérdéseit boncolgató tanácskozáson. Ez a jelenség is a globalizáció része - így Oreja, aki aláhúzta: még mindig nem egyértelmű a baloldal, különösen a szélsőbal álláspontja a terrorizmus kérdésében.
A tanácskozás több résztvevője, így Ranko Vilovic, az Európai Tanács terrorizmus elleni bizottságának elnöke is rámutatott: meg kell találni az egyensúlyt az emberi jogok érvényesülése és a terrorizmus elleni harc érdekei között.