fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pottyantós vécék és digitális táblák
2008. július 3., 09:23
Fordított sorrendben, de zajlik a digitális taneszközök beszerzése az oktatási intézmények részére. Az iskolákat heteken belül értesítik arról, milyen berendezéseket nyertek, miközben a beszállítással megbízott egyetlen céggel csak az év végén kötnek majd szerződést. A digitálistábla-tender győztese egyedül viszi az iskolai technikai modernizáció bevezető szakaszára szánt negyvenmilliárd forint első, több mint 24 milliárdos részét. Az ügy még egyes szocialistáknak sem tetszik.

Kiemelt figyelmet fordít a kormány a digitális táblákra kiírt közbeszerzés tisztaságára - jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Az eddigi kormányzati informatikai beszerzések botrányai miatt különös figyelem övezi azt az összességében negyvenmilliárdos pályázatot, amelynek második körében, az iskolák eszközpályázata után, a cégek versengenek a beszállítás jogáért. Horváth Ádám, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szakértője azt mondta, a három legjobb ajánlatot tevő vállalatot választják majd ki, de a tárgyalások után közülük csak eggyel kötnek szerződést. A tender győztesével szemben előírás, hogy négy különböző cég termékeit szállítsa. A szakértő szerint ezzel akarják kivédeni, hogy a piaci szereplők közül bárki monopolhelyzetbe kerüljön. Rövidesen kihirdetik azt a mintegy háromezer-száz iskolát tartalmazó listát, amelynek szereplői sikerrel pályáztak digitális táblákra, illetve az ezek működtetéséhez szükséges eszközökre - közölte Bajnai Gordon. A bejelentés azért érdekes, mert az intézmények már most megkapják az értesítést az elnyert berendezésekről, miközben a beszállító cégek pályázatának első szakasza csak július 21-én zárul.

Már a digitálistábla-tender első fordulója, amelyet az iskoláknak írtak ki, rengeteg nehézség után fejeződött be. Korábban Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke hívta fel a figyelmet arra, hogy az NFÜ-nek már novemberben ki kellett volna írnia a pályázatot, de csak december 18-án tette meg. Ekkor kiderült, az érvényes pályázathoz előírt eszközök egyike sem állt készen. A pályázóknak kalkulátor segítségével kellett az anyagaikat elkészíteniük, de a rendszer csak február 20-tól volt üzemképes, miközben a pályázatok beadásának kezdetét február 1-jére írták ki. Az ügynökség módosította a határidőket és az előzetesen kiadott kitöltési útmutatókat, így akik hozzáláttak pályázati anyaguk összeállításához, mindent kezdhettek elölről.

A digitális táblák beszerzése feszültséget keltett még a koalíciós időszakban az MSZP és az SZDSZ politikusai között. Több szocialista honatya ugyanis "nyerészkedésnek" tartja a liberálisok sertepertélését a milliárdos informatikai beszerzések körül. A Sulinet tender valódi gazdasági sikertörténet volt Kóka János számára. A programot még Magyar Bálint 1997 elején írta ki, hogy ezerkétszáz iskolát interneteléréshez juttassanak. A piacon akkor egyeduralkodónak számító Matávot a Gazdasági Versenyhivatal kizárta az állami pályázatokból. Így Kóka János cége, az Elender nyert, amely a munkát kiadta a Matáv tulajdonában lévő MatávComnak. A szerződést öt évre kötötték, szabott árakkal, pedig látható volt, hogy az internet általános terjedésével olcsóbbá válik a világháló kiépítése. Kóka János üzlettársával együtt utána eladta, visszavásárolta, majd ismét értékesítette a vállalkozást, és a milliárdosok szűk körébe kapaszkodott fel. 2004-ben a liberális vezetésű informatikai szaktárca négyszáz óvodának kakaóbiztos számítógépeket vásárolt, darabját egymillió forintért, közben a piaci ár négyszázezer forint körül volt. A beszállítással megbízott cégnek háromszázmillió volt a bevétele.

Karsai József szocialista képviselő pártja április eleji frakcióülésén rosszul lett, miután vehemensen követelte a koalícióból kihátráló SZDSZ elszámoltatását az autópálya-építéssel, a Sulinet programmal és a digitális táblák beszerzésével kapcsolatban. A képviselő lapunknak azt mondta, elképesztő kontraszt van a milliárdos táblatender és az iskolák állapota között. "Van, ahol a gyerekek pottyantós WC-be járnak. Ha másra nem, arra jók lesznek a digitális táblák, hogy letakarjuk az iskola tetején tátongó rést." Karsai hozzátette, ő kezdettől fogva ellenezte a beszerzést, és megjegyezte: "Láttuk már, kinek a biznisze az informatika."

Mit tud a csodatábla?

A magyar oktatás csodafegyverének szánt eszköz elődje a whiteboard, vagyis a fehér tábla, amelyet elsőként az amerikai katonai akadémián, a West Pointon alkalmaztak. A 21. századra a tábla interaktívvá vált, ami azt jelenti, hogy egy számítógépet összekötnek a speciális érzékelőkkel ellátott fehér táblával, amelyre egy projektor segítségével kivetítik az ábrákat. A tanár a táblán lévő ábrát nemcsak a számítógépen keresztül változtathatja meg, hanem egy digitális ceruza vagy éppen ujjának érintésével is.

(Sándor Csilla, Magyar Hírlap)