fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Évi fizetésű lesz a gépjárművek környezetvédelmi illetéke
2008. július 4., 12:36
A biztosítók bónusz-málusz rendszere szerint működő, az év elején bevezetett környezetvédelmi illetéket jövőre már nemcsak az új gépkocsikra, hanem minden járműre kiterjesztik Franciaországban, és legalább húsz más termék után is fizetni kell, közölte Jean-Louis Borloo francia környezetvédelmi miniszter.

A Nicolas Sarkozy államfő által októberben meghirdetett "zöld forradalom" első konkrét intézkedése teljesen megváltoztatta a járműpiacot Franciaországban. Január elseje óta a franciák az új autójuk széndioxid-kibocsátásától függően vagy 200 és 2600 euró közötti összegben környezetvédelmi illetéket fizetnek be, ha a kibocsátás több 160 grammnál kilométerenként, vagy éppen 200 és 1000 euró közötti összegben kedvezményt kapnak, ha a kibocsátás kevesebb 130 grammnál kilométerenként.

A kilométerenként 130 és 160 gramm közötti széndioxid-kibocsátóknak nem kell fizetniük, de bónuszt sem kapnak. Tavaly még ebbe a kategóriába tartozott a Franciaországban futó járművek 45 százaléka. A prémiumot érdemlő, kilométerenként 130 grammnál kevesebb széndioxidot eregető "tiszta" járművek pedig a francia eladások harminc százalékát adták 2007-ben.

Az első becslések szerint az új rendszernek köszönhetően az év első felében 50 százalékkal megugrott a 130 grammnál kevesebb széndioxidot kibocsátó járművek eladása, és 40 százalékkal csökkent a 160 grammnál többet kibocsátók, azaz a legszennyezőbbek iránti kereslet. A kormány tervei szerint jövőre a legszennyezőbb járművek után nemcsak a vásárláskor, hanem minden évben be kell majd fizetni az illeték egyelőre még nem meghatározott összegét. A tiszta járművek tulajdonosai számára azonban továbbra is csak egyszer fog járni a környezetvédelmi engedmény, amely idén várhatóan 200 millió eurójába kerül a francia államnak.

A környezetvédelmi bónusz-máluszt a kormány húsz, egyéb háztartási termékre, a plazmatévétől a hűtőszekrényen át a villanykörtéig szeretné jövőre kiterjeszteni. A végleges lista csak az év végére készül el. Jean-Louis Borloo környezetvédelmi miniszter a France 2 közszolgálati televízió híradójában elmondta: nem lesz könnyű megállapítani az objektív kritériumokat, de a világban előbb-utóbb úgyis a környezetbarát árak fognak érvényesülni, és Franciaország szeretne az első ország lenni, amely ezt tudatosan be is vezeti.

(greenfo.hu)