A tárgyalások célja olyan stratégiai megállapodás megkötése, amely átfogó alapot nyújt a két fél kapcsolataihoz a belátható jövőre, és elősegíti a partnerségben rejlő lehetőségek fejlesztését. A megállapodás a tervek szerint tartalmazza majd az együttműködés hatékonyságának fokozásához szükséges intézményi alapokat is. Amíg ez az új megállapodás nem lép életbe, addig a jelenlegi EU-orosz szerződés marad érvényben.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök szerint a belbiztonsági kérdéskör menetrendjében szerepel távlati célként a vízummentesség is. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a múlt héten tartott EU-orosz csúcstalálkozón, - amelyen döntöttek a partnerségi alapszerződési tárgyalások beindításáról - kijelentette: hisz abban, hogy a megállapodás új fejezetet nyit majd Moszkva és az EU közötti kapcsolatokban.
Az első találkozón a tanácskozássorozat témákra lebontott menetrendjét igyekeznek felvázolni. Az EU küldöttségét Eneko Landaburu, a külkapcsolatokkal foglalkozó főigazgató, az orosz delegációt pedig Vlagyimir Csizsov, az EU-hoz akkreditált orosz nagykövet vezeti.
Uniós előkészítő iratok a tárgyalások céljaként politikai tekintetben az "erőteljesebben eredményorientált együttműködést", gazdasági vonatkozásban pedig a "mély integrációt" fogalmazták meg. Brüsszel az energetika terén "a játéktér kiegyenlítését" kívánja elérni, vagyis arra törekszik, hogy miközben nem zárja el piacát az oroszok elől, Moszkva se tartsa távol az uniós vállalkozásokat saját piacától. A szabadságjogok, biztonság és igazságügy terén "szorosabb kapcsolatokat" akar kiépíteni Oroszországgal az unió, az oktatás és a tudomány terén pedig "kölcsönös nyitásra" törekszik.