fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hogyan vezessünk energiatakarékosan?
2008. július 7., 11:29
Bár a legjobban akkor bánunk környezetünkkel, ha be sem ülünk az autóba, a kérdés nem ennyire fekete-fehér. Ha nem tudod vagy nem szeretnéd feladni az autó nyújtotta kényelmet, azzal is csökkentheted a környezetszennyezést - sőt még a pénztárcádat is kímélheted -, hogy takarékosan vezetsz. Megmutatjuk, hogyan.

Nyugi!

A takarékos autóvezetés kulcsa, hogy a lehető legegyenletesebben haladjunk az úton. Minden fékezés és újra gyorsítás eszi az üzemanyagot, így a fő cél, hogy ezeket elkerüljük. A fékezéssel valójában hőt termelsz: próbáld minimalizálni az így elvesztegetett energiát! Ez városi környezetben, főleg a dugóban araszolva kivitelezhetetlennek tűnik, pedig nem ördöngösség. A megoldás abban rejlik, hogy érezd a forgalom ritmusát, tarts megfelelő követési távolságot, és légy felkészülve a váratlan helyzetekre: például válts mihamarabb sávot, ha előtted akadályt észlelsz!

Ha látod, hogy előtted a lámpa sárgára vált, lassíts azonnal, vedd le a lábad a gázról! Ha tartod a sebességet, és csak a végén fékezel egy nagyot, azzal több energiát pazarolsz el. A legjobb, ha annyira lelassulsz, hogy megpróbálod "kigurulni a pirosat", azaz kibekkelni, hogy a lámpa ismét zöldre váltson. Ez nem mindig kivitelezhető, a forgalmat ne tartsd fel ezért feleslegesen, de például este az üres többsávos úton nyugodtan próbálkozhatsz.

Azzal, hogy tudatosabban közlekedsz, azaz mindig figyelsz arra, mi történik körülötted, nem csak egyenletesebben, tehát üzemanyag-takarékosan tudsz haladni, de nyugodtabban, ezáltal biztonságosabban is fogsz vezetni.

Sebesség

Minden autómodell más sebességnél éri el az opimális fogyasztást. Ha egy 100 kilométeres utat 130-cal száguldasz végig, csupán 8 perccel érsz előbb oda, mint ha 110-zel haladsz, az üzemanyag-fogyasztásban viszont jelentős különbség lehet. Mérlegeld, megéri-e a gyorsaság, és keresd meg a saját autód optimumát (persze a jogi határokon belül)! Gyorsításkor amint lehet, válts magasabb sebességfokozatba! Ne bőgesd a motort hármasban, ha már ötösben is mehetnél!

Üresjárat

Kerüld az üresjáratokat! A kanadai állam külön kutatást szentelt annak felderítésére, hogyan lehetne a vezetőket rávenni, hogy az üresjárat helyett kapcsolják ki a motort. Az ő bűvös számuk a tízes: ha tíz másodpercnél hosszabb ideig jár a kocsi üresben, már több energiát fogyaszt, mint ha lekapcsolnánk és újraindítanánk a motort. Mindenki más határra esküszik, és a 10 másodperc betartása városi forgalomban nem csak öngyilkosság, de jelentős harci tett az autóstársadalom békéje ellen. Ugyanakkor a hosszú pirosnál; amikor a gyerekre vársz a suli előtt; vagy amikor menthetetlenül beragadtál a körúton, és már másodszor vált zöldre a lámpa úgy, hogy a sor nem mozdul - nyugodtan kapcsold ki a motort!

Légkondi

A légkondicionáló használata 10-20%-kal is megnövelheti a fogyasztást. Rövid utakon, vagy amikor épp nincs hőség, felesleges. Használd inkább a szellőzőket, városon belül pedig tekerd le az ablakot!

Aerodinamika és súly

Minden, ami növeli az autó légellenállását, illetve súlyát, növeli a fogyasztást. Ha letekered az ablakot, megváltoznak a kocsi precízen megtervezett aerodinamikai tulajdonságai, és máris több energia kell a sebesség fenntartásához, ami főleg nagyobb sebességnél számít.

Ha egész nyáron hurcolod a tetőcsomagtartót, azzal duplán pazarolsz energiát: nem csak a légellenállás növelésével, de a felesleges súllyal is. Pakold ki a felesleges dolgokat a csomagtartóból, és használat után szereld le a tetőcsomagtartót!

Útvonaltervezés

Gondold végig az elintézendők listáját, és optimalizáld az útvonalat! Rendezd át úgy a naptáradat, hogy a lehető legrövidebb utat tedd meg, mégis mindent elintézz! Próbáld elkerülni a dugókat, autózz más napszakban vagy más útvonalon, ha tudsz! Hallgasd a rádiót, hogy tudd, éppen melyik városrészt érdemes elkerülni!

Karbantartás

Az alacsony guminyomás vagy a nem megfelelően beállított fék alattomosan növelheti a kocsi fogyasztását, és idő előtti kopáshoz vezethet. Rendszeresen ellenőrizd a nyomást az abroncsokban, és vidd az autót szervizbe ellenőrzésre! Ha problémát észlelsz, ne várd meg, amíg súlyosbodik, az autó ritkán gyógyul meg önmagától. Viszont a fogyasztás növekedése már akkor is terheli a pénztárcádat és a környezetet, amikor a probléma először üti fel a fejét.

Végül egy alapvető összefüggés: kisebb autó - kisebb fogyasztás. De ez már egy másik téma...

(greenfo.hu)